Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 23.01.2020 r. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ocena:

Wernisaż wspomnień i podziękowań

Konin 14.06.2019 17:18

Wernisaż wspomnień i podziękowań

Od 20 lat osobliwości natury oraz piękno dziedzictwa kulturowego powiatu konińskiego przeplatają się w motywach malarskich artystów plastyków, którzy odwiedzają nasz region podczas cyklicznych plenerów. Kolejny efekt ich twórczej pracy można było zobaczyć na wystawie, którą zorganizowano wczoraj w Ratuszu Miejskim w Koninie.


Podczas wernisażu wystawy 20.Ogólpolskiego Pleneru Malarskiego w Ślesinie swoje prace zaprezentowali uczestnicy tegorocznego pleneru: Dorota Falkowska – Adamiec, Anna Lampe, Barbara Chowańska – Najwer, Danuta Drzewiecka, Henryk Drzewiecki, Joanna Banek, Ewa Winczewska, Teresa Byczkowska oraz Tomasz Awdziejczyk. Nie zabrakło również dzieł artystów, którzy brali udział w poprzednich edycjach twórczych spotkań w Ślesinie.

A historia plenerów sięga 1999 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego starosty konińskiego, Elżbiety Streker – Dembińskiej, w klubie „Energetyk” zorganizowana została wystawa obrazów autorstwa Jerzego Gnatowskiego (późniejszego wieloletniego komisarza plenerów w Ślesinie). Podczas tego wydarzenia zrodził się pomysł na promocję kultury i piękna Ziemi Konińskiej za sprawą artystycznych spotkań w powiecie malarzy z Polski i zza granicy. Rok później, w maju 2000 r. odbył się I Plener Malarski w Ślesinie i dał początek nowej tradycji. Niezwykłe walory krajobrazu powiatu konińskiego oraz przychylna atmosfera i klimat do twórczej pracy sprawiły, że z roku na rok Ślesin odwiedzało coraz więcej artystów. Z każdym rokiem wzrastał też prestiż plenerów i zainteresowanie sztuką wśród lokalnej społeczności. Goszczący w Ślesinie malarze w dużym stopniu przyczynili się do zmiany wizerunku powiatu konińskiego, kojarzonego głównie z przemysłowymi bryłami elektrowni i ogromnymi wyrobiskami węgla brunatnego. Ich dzieła stały się najlepszym świadectwem przemian, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat w krajobrazie tej ziemi. Korzystając z języka sztuki, przedstawili zakątki naszego powiatu w zupełnie innym świetle. Obrazy namalowane podczas wizyt w Ślesinie stanowią zapis emocji oraz indywidualnego postrzegania otaczającej nas przyrody
i architektury. Od początku efekty tej pracy można podziwiać na cyklicznie organizowanych wystawach poplenerowych, a od 30 maja 2003 roku, także w Powiatowej Galerii Malarstwa.

W ciągu 20 lat, najpiękniejsze miejsca Ziemi Konińskiej stały się motywem twórczej pracy dla ponad 60 wybitnych artystów z kraju i zagranicy.

Jubileuszowa wystawa, zorganizowana 13 czerwca w Ratuszu, nie tylko przybliżyła dwudziestoletni dorobek artystyczny plenerów w Ślesinie, ale stała się też miejscem wspomnień i wzajemnych podziękowań.

Zaproszenie samorządu do udziału w tegorocznym plenerze przyjęło dziesięcioro artystów. Będą gościć w powiecie konińskim do 19 czerwca.  

 

 Marta J. Bagrowska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kino w parafii Lotniczy koncert kolęd W Muzeum Okręgowym sięgają do korzeni Noworoczny koncert na góralską nutę Moje pierwsze wyjście do kina Ferie zimowe w KDK Zaproszenie na przegląd Koncert ,,Seniorzy dla Miasta Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY! Struktury pejzażu Marcina Derdy