Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 23.01.2020 r. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ocena:

Powiat koniński inspiruje artystów malarzy

Konin 13.06.2019 13:41

Powiat koniński inspiruje artystów malarzy

Od dwudziestu lat powiat koniński stanowi inspirację dla uczestników Plenerów Malarskich w Ślesinie. Tegoroczne spotkanie artystów rozpoczęło się 10 czerwca i potrwa dziesięć dni. Prace ich autorstwa będzie można zobaczyć już dziś podczas wystawy w Ratuszu Miejskim w Koninie.


Ogólnopolski Plener Malarski w Ślesinie odbywa się już po raz dwudziesty. Jubileusz skłania do przypomnienia, że inicjatorką przedsięwzięcia oraz opiekunem i przewodnikiem dla wizytujących powiat malarzy jest Halina Wójcik - emerytowana dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Natomiast, Starostwo Powiatowe w Koninie od początku wspiera je organizacyjnie i finansowo.  W tym roku w organizację wydarzenia włączył się też Urząd Miasta Konina.

Plenery malarskie w Ślesinie służą rozwijaniu wyobraźni twórczej oraz wymianie doświadczeń artystycznych i technicznych. Mają też na celu uwiecznienie za pomocą rozmaitych technik inspiracji płynących z przyrody, zabytków i architektury Ziemi Konińskiej. Pokłosiem działalności goszczących w naszym powiecie artystów jest galeria obrazów, które pozostawiają oni w darze organizatorom pleneru. Tworzy ją kilkadziesiąt dzieł znakomitych malarzy: Cecylii Szerszeń, Doroty Falkowskiej - Adamiec, Jana Wołka, Andrzeja Kasperka,  Ryszarda Rogali, w tym także nieżyjących już artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii ślesińskich plenerów malarskich: Jerzego Gnatowskiego, Andrzeja Jałowińskiego, Andrzeja Kołodziejka, Franciszka Czempika, czy Krzysztofa Candera.

Tegoroczny jubileuszowy plener malarski rozpoczął się 10 czerwca i trwać będzie dziesięć dni. Tradycyjnie towarzyszy mu wernisaż prac, który odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.00 w Ratuszu Miejskim w Koninie. Na wystawie zobaczymy dzieła malarzy aktualnie goszczących w powiecie konińskim: Doroty Falkowskiej – Adamiec, Anny Lampe, Barbary Chowańskiej – Najwer, Joanny Banek, Teresy Byczkowskiej i Tomasza Awdziejczyka oraz rodzimych artystów: Danuty Drzewieckiej (komisarz pleneru), Ewy Winczewskiej i Henryka Drzewieckiego.

 

 Marta J. Bagrowska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Kino w parafii Lotniczy koncert kolęd W Muzeum Okręgowym sięgają do korzeni Noworoczny koncert na góralską nutę Moje pierwsze wyjście do kina Ferie zimowe w KDK Zaproszenie na przegląd Koncert ,,Seniorzy dla Miasta Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY! Struktury pejzażu Marcina Derdy