REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 06.12.2019 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Ocena:

Z 11. Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie

Konin 04.06.2019 16:47

Z 11. Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie

Kleczew stał się na jeden dzień powiatową stolicą tańca. Stało się tak za sprawą Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych, który zgromadził w tym roku prawie sześciuset młodych tancerzy.


Starostwo Powiatowe w Koninie, we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Kleczewie, już po raz jedenasty, zorganizowało Międzypowiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych. Od początku celem imprezy jest edukacja artystyczna dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich oraz stworzenie przestrzeni do prezentacji umiejętności tanecznych zespołom ćwiczącym  na co dzień w małych wiejskich szkołach.

Przegląd z każdym rokiem zyskuje na popularności i prestiżu.  Na zaproszenie do udziału w jego 11. edycji odpowiedziały 42 zespoły z województwa wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Na scenie kleczewskiego domu kultury wystąpiło wczoraj prawie  sześciuset młodych tancerzy. Prezentacje artystyczne oceniali profesjonaliści. Danuta Plucińska, koordynator przedsięwzięcia z ramienia starostwa, zaprosiła do prac jury tegorocznego Przeglądu: Piotra Skawskiego – sędziego tańców polskich, choreografa, instruktora tańca i pedagoga, pracownika Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, Martę Merdzińską, instruktorkę tańca w Konińskim Domu Kultury oraz Agnieszkę Łapaj, instruktorkę tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie.

Uczestnicy konkursu prezentowali się w trzech kategoriach: taniec ludowy, różne formy tańca oraz mażoretki.  W każdej z  nich jury oceniało zespoły według tych samych kryteriów: dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne, dobór muzyki, technika wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.

Poziom zespołów tanecznych był zróżnicowany, ale większość prezentacji cechowała poprawność choreografii oraz duża dbałość o wrażenia estetyczne. Jury konkursu było pod dużym wrażeniem pracy instruktorów kierujących zespołami. Należy przypomnieć, że są nimi głównie nauczyciele prowadzący naukę tańca w wiejskich szkołach.

Wśród formacji wykonujących „taniec ludowy”, najwyższe noty jury i I miejsce otrzymał Zespół Tańca Ludowego „Kościelec” za suitę tańców – górali żywieckich. Wyróżnienie za zaangażowanie w przygotowanie młodych tancerzy przyznano również prowadzącej zespół - Annie Kucharskiej.

W kategorii „różne formy tańca”, serca jury oraz I nagrodę zdobyła formacja „Dance Avenue I” z Brzeźna za układ pt. „Dwa serduszka”. II miejsce wytańczył na rusztowaniu budowlanym zespół „SPEED” ze Ślesina, a III - Grupa Tańca Nowoczesnego „Małe KIE” z Łęczycy, która zaprezentowała choreografię „Wiatr” utrzymaną w stylu modern jazz.

W tanecznym show mażoretek najlepiej zaprezentowały się: „Lazuria” z Kramska w układzie „Women” – I miejsce oraz New Wave” z Sompolna w tańcu nowoczesnym „R.E.S.P.E.C.T.” – II miejsce.

Jury postanowiło też przyznać wyróżnienia dla: „Dance Avenue II” z Brzeźna, zespołu taneczno-marszowego „Diamenciki” z Sompolna, mażoretek „Charme” z Rychwała, zespołom z Wagrowca: „ KEEP” i „KEEP JUNIOR” oraz formacji „Twister Mini” z Pniew.

 

Nagrody w 11. Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych, organizowanym pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, ufundowali starosta koniński Stanisław Bielik oraz burmistrz Kleczewa Mariusz Musiałowski. Imprezę wsparli również sponsorzy: Kopalnia Soli Kłodawa, Zakład Remontowo-Budowlany "DANBUD", Krówki Golińskie P.P.H. "FORTIS", firma "MAK" z Konina, Piekarnia DALEN, Wielopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, firma ELECTRIC Roman Byczyk z Konina, a także politycy i samorządowcy: poseł do PE Krystyna Łybacka, poseł Tomasz Piotr Nowak, poseł Leszek Galemba oraz radni powiatowi: Bogdan Kołodziejczak, Maciej Kwiryng i Jerzy Rzepecki.

 

Gościem specjalnym przeglądu był Jeremi Sikorski - piosenkarz i tancerz, uczeń szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, altówki i fortepianu, który w 2015 roku wystąpił w koncercie DEBIUTY w Opolu. Wizyta młodego artysty sprawiła wiele radości uczestnikom konkursu. Były rozmowy, wspólne śpiewanie oraz pamiątkowe zdjęcia i autografy.

 

 

Marta J. Bagrowska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO - KONCERT W KONINIE MUZEALNA MIKOŁAJKI 29. Debiuty rozpoczęte Debiuty -plebiscyt publiczności Koncert bardów Zapraszamy na kolędowanie Starszy kustosz PiMBP w Kole została nagrodzona! Kapuściński w Koninie Mieszkanka Tuliszkowa laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Sztuka Osób Niepełnosprawnych Jubileusz 10- lecia Zespołu Wokalnego TuliBabki.