Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 26.05.2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Ocena: 0
1 1

27 razy Tak

Konin 16.05.2019 07:41

27 razy Tak

Rzadko zdarza się zatrzymać na dłużej piękne chwile życia. Udało się to Muzeum Okręgowemu, w którym we wtorkowy wieczór (14 maja) otwarto konińską edycję styczniowej wystawy „Cała jesteś w skowronkach”. A udało się to dzięki 26 paniom i jednemu panu.


muzealnym spichlerzu bowiem można podziwiać piękne ślubne kreacje sprzed lat. Są wśród nich białe suknie z trenami, ale także... czarna suknia ślubna ozdobiona trzema sztucznymi kwiatkami. Są też te do „cywilnego” i do „kościelnego”. Jest też jeden garnitur, w który jego właściciel - Paweł Zok - nadal mieści się bez problemów.

Każda suknia, każdy strój to cudowne opowieści. Na przykład taka, Marii Zwolińskiej: - Oświadczyny były w luty, ślub w sierpniu. I w tym czasie sama zrobiłam z „surówki” suknię do cywilnego.

Małgorzata Szuman-Gorczyca, kuratorka wystawy, zdradziła największy problem z jej przygotowaniem. - Panie z tamtych czasów były bardzo drobne, stąd wielki kłopot ze znalezieniem odpowiednich manekinów, niektóre trzeba było przycinać. Inne suknie po prostylu trzeba było ułożyć.

Satysfakcji z efektów wystawy nie kryła Elżbieta Barszcz, dyrektor Muzeum. - Zachęcam do jej odwiedzenia szczególnie młodych, by zobaczyli jak było dawniej.

Uzupełnieniem wystawy są filmy i opowieści właścicielek poszczególnych sukni. W odcinkach będą publikowane na łamach prasy i w internecie.

Wystawa czynna jest do końca sierpnia.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Wirtualna Noc Muzeów 2020 ''Imitacje i inne naśladownictwa kamieni szlachetnych'' Muzeum Okręgowe w Koninie Wieża Ciśnień zaprasza do środka Zapowiedzi muzealne