Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 05.04.2020 r. Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego

Ocena: 1
1 0

Wystawa fotograficzna Mateusza Matysiaka

Koło 15.05.2019 08:59

Wystawa fotograficzna Mateusza Matysiaka

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole, otwarto wystawę fotograficzną Mateusza Matysiaka „Bieszczadzcy Mocarze”. Wernisaż odbył się 13 maja 2019 r.


Za kuratorem wystawy - Szymonem Czerwińskim: "Mateusz Matysiak - ur. 1972 r., w Przygodzicach, w dolinie Baryczy. Fotograf, przyrodnik i ptasiarz. Z zawodu leśnik i biolog. Absolwent poznańskich uczelni: Akademii Rolniczej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tradycjonalista, uparty miłośnik tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalny smakosz natury. Niestrudzony promotor piękna przyrody i ptaków. Na co dzień pracuje jako fotograf przyrody kierujący agencją fotografii ptaków, ale przede wszystkim jako inżynier ochrony środowiska dowodzący grupą konsultingową EkoSerwis, która kompleksowo zajmuje się szeroką problematyką  ochrony środowiska w Polsce. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Jest założycielem serwisu "Ptasia Poczta Pantoflowa PPP 602620920", który wprowadził w kręgach ptasiarzy i ornitologów błyskawiczną wymianę informacji o obserwacjach rzadkich ptaków w Polsce. Od 8 lat organizuje ogólnopolskie spotkania obserwatorów i fotografów ptaków i przyrody pod nazwą "PPPikników", które odbywają się w najciekawszych ostojach przyrody w Polsce. W roku 2008 stworzył internetowy serwis BridWatching. PL - obecnie najpoczytniejszy w Polsce medium ptasiarskie z największą galerią zdjęć ptaków. Autor licznych publikacji  zdjęć w  polskich i zagranicznych książkach, czasopismach, folderach i kalendarzach. Największe dotychczasowe autorskie działo, które współtworzył to "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski" (2010, 20111). Aktualnie uczestnicząc w projekcie Life+ "Bagna są dobre!" pracuje nad dużym albumem o wyjątkowej przyrodzie polskich bagien.  Również autor i współautor wystaw fotograficznych (m.in. wystawa "Najpiękniejsze ptaki Pomorza", która jest w wędrownej ekspozycji od kilku lat) oraz wykładów i warsztatów dotyczących fotografii ptaków. Juror konkursów fotografii przyrodniczej oraz ich laureat jako uczestnik. w 2011 roku otrzymał tytuł Fotografia Roku ZPFP. W  roku 2012 zdobył m.in. Grand Prix konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego, Grand Prix konkursu "Ptaki Narodowe" oraz 1. miejsce w konkursie "Foto-Eko". Jest niezwykle dumny, iż przyrodą i fotografią zaraził syna Mateusza Lecha, brata Jarosława oraz żonę Agatę Katafiasz-Matysiak."

Wystawa, którą można oglądać - w Czytelni PiMBP w Kole - do 14 czerwca przedstawia  prawdziwych władców dzikich, leśnych Bieszczadów. Zwierzęta największe, najsilniejsze i najbardziej waleczne. Zarówno drapieżniki czyhające na swoje ofiary, jak też duże zwierzęta roślinożerne, które wielkością i siłą potrafią  skutecznie przeciwstawiać się i opierać łowcom. Zwierzęta poruszające się jawnie lub skrycie, ale zawsze niezwykle dyskretnie pośród lasów, połonin i gór. Fotografie o Bieszczadzkich Mocarzach są efektem  bezgranicznej fascynacji przyrodą Bieszczadów i stanowią wynik nieskończonej pracy zdeterminowanego fotografa-łowcy, który na podpatrywaniu i uwiecznianiu życia wyjątkowych bohaterów spędza w górach i lasach długie dni, tygodnie, miesiące i lata.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


WYSTAWA ,,KOBIECE WARIACJE” ONLINE Czytanie za karę. Książki na weekend. Premiera on-line zorganizowana przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Rozmowy Stanisława Sroczyńskiego. Książka na weekend.