Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 22.09.2019 r. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Ocena: 1
1 0

Z pasją się nie dyskutuje

Konin 27.02.2019 13:34

Z pasją się nie dyskutuje

Film „Urodzony w niedzielę” był pierwszym filmem animowanym zrealizowanym w Koninie. Jego twórcą był Józef Szyk. 6 kwietnia br. w Strefie K Konińskiego Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o tym twórcy, zatytułowanego „Z pasją się nie dyskutuje”.   


Józef Szyk (1941-2014) był współzałożycielem w 1973 roku Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie, aktywnym członkiem „Muzy” w pionierskim okresie działalności klubu. To w tym czasie (1975 r.) powstał film „Urodzony w niedzielę”, będący pierwszą animacją lalkową zrealizowaną w Koninie. Oprócz filmu pasją Józefa Szyka były sztuki plastyczne – pozostawił po sobie wiele obrazów, grafik i medali okolicznościowych. Te jego plastyczne wszechstronne uzdolnienia „odkryto” w FUGO (Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego), gdzie był zatrudniony na etacie plastyka zakładowego.

Film o Józefie Szyku zrealizowali bardzo młodzi adepci sztuki filmowego AKF Muza. Zdjęcia wykonali: Jan Bobrowski, Paweł Michalski Jakub Ratajczyk i Sebastian Wałęsa, realizacja i montaż są dziełem Jan Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsy. Opiekę artystyczną sprawował nad pracą Andrzej Moś, animator Muzy i pomysłodawca dokumentu.

Bohatera filmu wspominają jego najbliżsi, żona Mirosława (której słowa stały się tytułem filmu), syn Waldemar oraz koledzy z AKF Muza: Antoni Cieślak, Czesław Rakowicz, Antoni Sieńkowski, Bolesław Sikorski oraz Andrzej Moś, wieloletni opiekun artystyczny Muzy. W filmie znalazły się też wypowiedzi Józefa Szyka, zawarte w dokumencie „Filmowa Kronika Muzy”, zrealizowanym w KDK przez Andrzeja Mosia i Tristana Tomczaka w 2013 roku. Realizatorzy mogli też skorzystać z archiwum Józefa Szyka, dzięki temu, z zachowanych szkiców i rysunków na foliach, udało się po ponad 30 latach zrekonstruować krótki fragment animowanego westernu „Ostatni nabój”, który nie został przez autora ukończony.

Film „Z pasją się nie dyskutuje” jest kolejnym dziełem AKF Muza, działającego w Koninie od 1973 r. i który jest drugim pod względem stażu AKF-em w Wielkopolsce.               

Premiera filmu „Z pasją się nie dyskutuje” odbędzie się 6 kwietnia 2019 roku o godz. 18 w Konińskim Domu Kultury (Strefa K). Premiera będzie ostatnim akcentem odbywających się tego dnia w Strefie K Wielkopolskich Porównań Filmowych – Warsztat! 2019. Wstęp na wszystkie projekcje i premierę jest bezpłatny. Zapraszamy!

Tekst: Andrzej Dusza


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Centrum Kultury i Sztuki - Noc Kultury Andrzej Tomaszewski x 100 Trwają zapisy na warsztaty muzyczne z pARTyzantem!