Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 27.04.2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Ocena: 1
1 0

Rok kulturalny zainagurowany

Konin 24.09.2018 14:36

Rok kulturalny zainagurowany

W piątkowy wieczór (21 września) w auli im. Jana A.P. Kaczmarka konińskiej PWSZ odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku kulturalnego. Najbardziej wyróżniający się twórcy i animatorzy kultury otrzymali nagrody Prezydenta Konina oraz odznaczenia regionalne.


Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczął mini-recital młodego konińskiego muzyka - ucznia 5 klasy PSM (w klasie perkusji  Marka Jakubowskiego) Huberta Kuliga. Na fortepianie towarzyszył mu Michał Ziobrowski.

Podsumowania minionego roku oraz prezentacji perspektyw na nowy dokonał zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek. Następnie kilkunastu twórców i animatorów z rak prezydenta Konina Józefa Nowickiego otrzymało odznaczenia honorowe „Za zasługi dla miasta Konina” oraz specjalne nagrody.

Na ręce prezydenta Konina Józefa Nowickiego specjalny list skierował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman, który odczytała go jego doradczyni Mariola Rakiewicz.

Inaugurację zakończył wspaniały koncert dwóch krakowskich bardów: Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego.

Poniżej przedstawiamy nagrodzonych i wyróżnionych na piątkowej gali twórców i animatorów. Prezydent Józef Nowicki wręczył także dwa stypendia artystyczne dla niezwykle uzdolnionych młodych ludzi. Specjalną nagrodę z rak Prezydenta Konina otrzymał też Henryk Janasek, dyrektor MBP.

NAGRODY PREZYDENTA KONINA

Janusz Henryk Wawrowski

Wirtuoz skrzypiec, jeden z najbardziej utytułowanych artystów pochodzących z Konina. Jego talent docenił anonimowy nabywca skrzypiec Antonio Stradivariego, przekazując mu ten bezcenny, jedyny w Polsce instrument. Janusz Wawrowski to animator, promotor muzyki konińskiego kompozytora Witolda Friemanna oraz innych polskich twórców. Swoją kreatywnością inspiruje muzyków z całego świata. Podczas koncertów zachwyca i zaskakuje publiczność niezwykłymi wykonaniami dzieł słynnych kompozytorów. Wspiera również młode talenty. Janusz Wawrowski jest laureatem wielu nagród, w tym „Fryderyka”.

Izabela Małgorzata Matyba – Centrum Kultury i Sztuki

Jej doświadczenie dziennikarskie i praca w public relations zaprocentowały w realizacji projektów filmowych podejmowanych przez kino „Oskard”. Izabela Matyba, koordynatorka przedsięwzięć, odpowiada za powodzenie akcji kierowanych do widzów w każdym wieku. Jej działania poparte są statystykami: w mijającym roku to 2000 seansów i prawie 60 tys. widzów. Izabela Matyba to także aktywna uczestniczka przedsięwzięć kulturalnych i akcji charytatywnych organizowanych w Koninie.

Danuta Zofia Nowicka – Koniński Dom Kultury

Historię Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie zna na pamięć. Jest jedną z tych osób, bez których festiwalowe biuro nie mogłoby istnieć. Tej ogromnej imprezie poświęciła zdecydowaną większość swojego zawodowego życia. Dla wielu instruktorów i uczestników konińskich festiwalu, Danuta Nowicka to przede wszystkim nieomylna instytucja, ale także bardzo serdeczna przyjaciółka i koleżanka, gotowa pomóc w każdej sytuacji. Zaangażowana w swoją pracę, skrupulatna i świetnie zorganizowana.

Andrzej Przespolewski – Konińskie Towarzystwo Muzyczne

Od prawie 35 lat związany jest ze Społecznym Ogniskiem Muzycznym im. Witolda Friemanna, gdzie z powodzeniem uczy gry na akordeonie, keyboardzie i fortepianie. Ogromnie zaangażowany w każdy organizowany tam koncert i przegląd. Jego cechą szczególną jest cierpliwość w szlifowaniu każdego talentu muzycznego. Przez współpracowników jest postrzegany jako niezwykle serdeczny i oddany kolega.

Jarosław Sparażyński – Młodzieżowy Dom Kultury

Jest kierownikiem artystycznym MDK. Ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć, które zyskały uznanie w oczach jurorów najróżniejszych konkursów i festiwali oraz publiczności. Jarosław Sparażyński znalazł w ostatnich latach sposób na teatr, który interesuje i dosłownie wciąga aktorów – amatorów. Wraz z nimi zrealizował kilka spektakli - aż cztery w minionym roku kulturalnym: „Obcy człowiek”, „Pampilio” „Nie ma tego złego” oraz „Calineczka”. Jarosław Sparażyński jest też autorem scenariuszy wielu innych projektów realizowanych przez artystów z MDK-u.

Aleksandra Barbara Baumgart – Miejska Biblioteka Publiczna

Miłość do książek przekuła w zawód. Od 45 lat profesjonalnie, w ramach bibliotecznych struktur, zajmuje się szeroko pojętym czytelnictwem. Jako autorka wielu projektów literackich osiągnęła znakomite wyniki. Dowodem tego są liczni – przede wszystkim młodzi – czytelnicy, sięgający po różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich. Aleksandra Baumgart aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami branżowymi.

Katarzyna Monika Schellner – Muzeum Okręgowe

Jako archeolog od dekady zgłębia dzieje naszego miasta i regionu. Swoim doświadczeniem chętnie dzieli się z młodymi adeptami tego trudnego zawodu. Realizuje to w ramach międzynarodowych obozów archeologicznych z udziałem studentów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski. Ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące zarówno badań terenowych, jak i dokonanych w ich trakcie odkryć. Jest autorką lekcji muzealnych skierowanych do uczniów wszystkich typów szkół.

Beata Stanisławska-Królikiewicz - Wielkopolskie Stowarzyszenie „Gospel”

Już od 15 lat z oddaniem i pasją pracuje z chórzystami Konin Gospel Choir. Dzięki jej ogromnej wiedzy i umiejętnościom zespół doskonale się rozwija i stanowi niekwestionowany wzór dla miłośników tego typu muzyki. Hasło Gospel z Konina przyciąga gwiazdy polskiej sceny muzycznej wszystkich gatunków. Ich wspólne koncerty z konińskimi chórzystami to niezapomniane wydarzenia, pełne energii i miłości do muzyki. Beata Stanisławska – Królikiewicz to dynamiczna, ale skromna kobieta, właścicielka wielu talentów - jest nauczycielką fortepianu i akompaniatorką w konińskiej szkole muzycznej.

ODZNAKA HONOROWA „ZA ZASŁUGI DLA MIASTA KONINA”

Katarzyna Szumigalska – Centrum Kultury i Sztuki

Jej animowane, komputerowe czołówki najważniejszych imprez organizowanych przez CKiS, są dobrze znane ich uczestnikom. Kunszt i profesjonalizm to jej znaki rozpoznawcze. Kreatywność i niezwykłe poczucie estetyki zaowocowały niebanalnymi stronami internetowymi wielu projektów realizowanych przez instytucję, w której pracuje. Katarzyna Szumigalska to także znakomita montażystka filmowa, posiadająca w swoim dorobku filmy etnograficzne, spoty promocyjne i inne produkcje filmowe.

Jakub Jarosław Przerwa – Koniński Dom Kultury

Jego głos dobrze znają słuchacze konińskich stacji radiowych oraz uczestnicy wielu imprez organizowanych przez Koniński Dom Kultury. Jakub Przerwa jest odpowiedzialny za repertuar Kina Centrum ze szczególnym uwzględnieniem kina europejskiego. Zaangażowany w promocję najciekawszych produkcji filmowych wśród uczniów konińskich szkół. Znany z prowadzenia imprez towarzyszących premierom filmowym oraz innych wydarzeń, między innymi Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Dowcipny, kreatywny, profesjonalny.

Aleksandra Charzewska – Miejska Biblioteka Publiczna

Z bibliotekarstwem i promocją książki związana jest od 1991 roku. Dziś pracuje w filii MBP na osiedlu Chorzeń. Opracowała własne, znakomicie sprawdzające się w praktyce, sposoby wprowadzania w świat książki młodego czytelnika. Na swoim koncie ma także bardzo udane projekty, popularyzujące nowości czytelnicze wśród najmłodszych. Organizuje zabawy rysunkowe i literackie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Elżbieta Żaczek – Muzeum Okręgowe

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że dzięki pracy i zaangażowaniu Elżbiety Żaczek Muzeum Okręgowe w Koninie błyszczy światłem niezwykłym. Zasługa to prowadzonego przez panią kustosz zbioru oświetlenia, który liczy dziś ponad 1000 wyjątkowych eksponatów. Wśród nich zachwycające zwiedzających lampy naftowe i gazowe. Elżbieta Żaczek, z wykształcenia filolog, jest także opiekunem Działu Technicznego Muzeum.

Urszula Teresa Rusin – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ignacego Paderewskiego

Artystka wykorzystująca swój talent do promowania i nauki muzyki, ale także innych dziedzin sztuki – na przykład malarstwa. Efekty jej interdyscyplinarnych działań można podziwiać każdego roku w czasie koncertów młodych i trochę starszych muzyków, które odbywają się w otoczeniu obrazów i grafik autorstwa konińskich artystów. Urszula Rusin to także znakomita nauczycielka gry na akordeonie. Potwierdzeniem jej profesjonalizmu są nagrody i wyróżnienia zdobywane przez jej podopiecznych na licznych konkursach i festiwalach.

Danuta i Henryk Drzewieccy – Galeria Sztuki Łaźnia

Oboje ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Danuta Drzewiecka – malarstwo, Henryk Drzewiecki – grafikę. Do dziś są wierni swoim wyborom, pracę traktując jako pasję i umiłowane zajęcie. Danuta Drzewiecka fascynuje się pejzażem oraz człowiekiem, Henryk Drzewiecki do perfekcji opanował prezentowanie graficznych wizji pejzaży. Od 15 lat prowadzą Galerię Sztuki „Łaźnia”. Mają na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, nagród i wyróżnień. Ich prace znajdują się w wielu galeriach w Polsce i w Europie. Drzewieccy to także znana rodzina kuratorów wystaw i komisarzy plenerów.

STYPENDIUM PREZYDENTA MIASTA KONINA

Hubert Kulig – klasa perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie

Edukację muzyczną zaczął jako 5-latek w Konińskim Domu Kultury grając na perkusji w zespole Mango. Dzisiaj to uczeń piątej klasy PSM II stopnia w Koninie. Mimo młodego wieku, dał się poznać jako bardzo dobry muzyk, błyskawicznie rozwijający swoje umiejętności. Podczas koncertów i przesłuchań udowadnia, że jest świetnym muzykiem klasycznym, ale także perkusistą wykorzystującym wibrafon, ksylofon czy table. Przez specjalistów postrzegany jest jako artysta o niezwykłej wyobraźni i kreatywności. Znakomicie znajduje swoje miejsce w każdym składzie – od kameralnego po symfoniczny. Swój talent z powodzeniem wykorzystuje także w rockowym zespole KERS.

Kinga Furmaniak

Tancerka z ogromnymi osiągnięciami na ogólnopolskiej i międzynarodowej arenie. Przez wiele lat związana ze Studiem Tańca Rytmix w Koninie. Dzisiaj, jako jedyna polska laureatka prestiżowego konkursu tanecznego Grand Prix de Paris 2018, uczestniczy w rocznym programie tanecznym we Francji. Chętnie współpracuje z konińskimi środowiskami artystycznymi, angażując się w realizację projektów teatralnych i tanecznych. Reprezentowała Konin na Festiwalu Tańca Współczesnego Warsav Dance Days.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)