Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 16.10.2018 r. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ocena: 1
1 0

NIEZWYKŁE ZABYTKI Z DREWNA

Słupca 26.07.2018 14:26

NIEZWYKŁE ZABYTKI Z DREWNA

W kościołach: w Lądku, Cieninie Kościelnym i Młodojewie trwają prace konserwatorskie, realizowane w ramach projektu  "Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej".  Wśród nich znajdują się niezwykłe zabytki drewniane. Prace renowacyjne dofinansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Jednym z nich jest prezentowany na zdjęciu tryptyk z kościoła pw. św. Mikołaja w Młodojewie jest wybitnym i unikatowym dziełem sztuki. Nazwa oznacza, że składa się on z trzech głównych elementów: centralnego z głównym przedstawieniem Ukrzyżowania Chrystusa i bocznych ruchomych skrzydeł pokrytych z obu stron dekoracją malarską. Zazwyczaj tryptyk prezentowany jest otwarty, jedynie w okresie po Wielkanocy skrzydła są zamykane celem zaprezentowania scen zawiązanych ze Zmartwychwstaniem.

W swojej stylistyce artystycznej zawieszony został pomiędzy dwiema epokami: późnym średniowieczem i renesansem. Sama forma tryptyku jest późnogotycka, również sposób malowania przez artystę postaci i ich stylizacje są stworzone w gotyckiej estetyce. Natomiast umieszczenie krajobrazu w tle, zastosowanie perspektywy, stroje Marii Magdaleny i mężczyzny na koniu są elementami renesansowymi. W postaciach tych przypuszczalnie upamiętnieni zostali fundatorzy tryptyku.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


WIELKI SUKCES UCZENNICY DZIEWIĄTKI Szukałem Was… Zagórowski Tydzień Zakazanych Książek Bracia Cugowscy z Big Bandem Miasta Turek Dwoje na huśtawce Seniorzy wracają do Biblioteki TREvoci with Love w KDK Miejski Dom Kultury w Kole zaprasza na ZADUSZKI ARTYSTYCZNE Podziwiając historię Gminy Władysławów Sukces Nauczycielskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku