Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 21.01.2019 r. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Ocena: -1
0 1

Nagrody za najlepsze filmy wręczone

Konin 04.06.2018 13:13

Nagrody za najlepsze filmy wręczone

W sobotni wieczór (2 czerwca) w gościnnych progach Oskardu, odbyła się gala 64. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. W jej trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia oraz Grad Prix w trzech kategoriach. Konkursowi patronował prezydent Konina Józef Nowicki, a Miasto Konin było jego współorganizatorem.


Na początku gali zaprezentowano wyniki prac dwóch warsztatów filmowych – fabularnego i animacji, w których uczestniczyli uczniowie szkół. „Dwa światy” zyskały olbrzymi aplauz publiczności, ale za niezwykłe wydarzenie uznano także „Pojutrze”.

Poniżej wyniki prac trzech składów jurorskich.

Jury Młodych pracując w składzie: Łukasz Klawunn, Michał Gruba i Tomasz Begier, po obejrzeniu 51 filmów postanowiło, że nagrodę otrzymuje film „Fusy” w reżyserii Kordiana Kądzieli – Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W uzasadnieniu jurorzy napisali: za odwagę w szukaniu na samym dnie przyczyn niewypowiedzianych pęknięć w relacjach międzyludzkich, niekwestionowany kunszt aktorski oraz błyskotliwy humor, który stał się towarem deficytowym w polskim kinie. Autor otrzymał nagrodę Starosty Konińskiego.

Nagrodę ufundowaną przez Konińską Fundację Kultury zdobył film „Endemit Albert” w reżyserii Zuzanny Sławińskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Jurorzy społeczni - Olga Bejm, Krystyna Jakubowicz, Małgorzata Rozpędowska i Tymoteusz Staniek – zdecydowali, że docenią film, który dzięki swojej narracji chwytającej za serce oraz niezwykłemu wyczuciu kolorystycznemu i humorystycznemu pozwolił na powrót do czasów dzieciństwa.

Najważniejszy jednak był werdykt jury głównego. Jurorzy - Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Kinga Dębska, Paweł Łoziński, Łukasz Maciejewski i Marcin Ziębiński - po obejrzeniu 51 filmów przyznali nagrody i wyróżnienia.

W kategorii film amatorski: Grand Prix OKFA 2018 im. Stanisława Pulsa dla filmu „Droga powrotna” w reżyserii Mateusza Żeglińskiego (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego); nagroda dla filmu  „Mów mi Rico” w reżyserii Szymona Piegzy (nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego); wyróżnienie dla filmu „ABI” w reżyserii Kacpra Olszewskiego (ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie).

W kategorii film niezależny: Grand Prix OKFA 2018 dla filmu „Klechdy” w reżyserii Pawła Łukomskiego (nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej); nagroda dla filmu  „Koncert w wulkanie” w reżyserii Przemysława Wawrzyniaka (nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), wyróżnienie dla filmu „Tensity” w reżyserii Konrada Kultysa (ufundowane przez firmę AVIS).

W kategorii film studencki: Grand Prix OKFA 2018 dla filmu „Między nami” w reżyserii Macieja Millera (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego); nagroda dla filmu „Nic nowego pod słońcem” w reżyserii Damiana Kocura (nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej); wyróżnienie dla filmu „Raz dwa zero” w reżyserii Anny Pawluczuk (ufundowane przez firmę Hand-some.pl).

Ponadto Jury postanowiło przyznać pozaregulaminowe nagrody honorowe. Aktorskie nagrody honorowe powędrowały do Izabeli Dąbrowskiej („Fusy”), Mai Pankiewicz („Ania”) oraz honorowe wyróżnienie dla filmu „Bogdan i Róża” w reżyserii Mileny Dutkowskiej i dla Weroniki Bilskiej za zdjęcia do filmu „Pola”.

Galę zakończył świetny koncert zespołu „Czerwie”, którego muzycy zilustrowali słynnego „Brzdąca” Charlie Chaplin’a.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Konin: koncert kolęd w wykonaniu Eleni Noworoczny Koncert Kolęd w Rychwale HIP-HOP FEST IN TOUR 2019 Bitwa na szkoly Zespół SAN DAMIIANO w Wyszynie Styczeń i luty w Teatrze na Peryferiach w Brzeźnie XIX Przegląd Kolęd i Pastorałek już za nami Mały Książę w Teatrze Piasku XVI Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej OSP w Kole Seniorzy dla Miasta