Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 22.04.2018 r. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Ocena: 1
1 0

Dziewięć nowych wystaw w Muzeum Okręgowym w Koninie

Konin 09.01.2018 16:55

Dziewięć nowych wystaw w Muzeum Okręgowym w Koninie

Rok pełen wystaw, imprez i wydarzeń edukacyjnych. Tak będzie wyglądało najbliższe dwanaście miesięcy w Muzeum Okręgowym w Koninie-Gosławicach. Część nowych wystaw czasowych związana będzie z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.


Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pokażemy nasze unikatowe zbiory biżuterii patriotycznej. Są one co roku systematycznie powiększane. Nigdy nie prezentowaliśmy ich w całości – mówi Lech Stefaniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie. Kolejna planowana ekspozycja to „Wybuchła niepodległość”. Będzie to wystawa opisująca odrodzenie się niepodległej Polski w latach 1918-1921 ze szczególnym uwzględnieniem budowy struktur administracyjnych, samorządowych na naszym terenie. Z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości związana będzie też wystawa gabinetu numizmatycznego „Pieniądze zastępcze miast Polski”. – W jej ramach zostaną pokazane pieniądze zastępcze, które są często małymi dziełami sztuki. Duża część tych banknotów pochodzi z miast, z samorządów, które ówcześnie nie wchodziły w skład drugiej Rzeczypospolitej. Przyjęliśmy, że pokażemy pieniądze zastępcze z miast znajdujących się obecnie na terenie naszego kraju. Tego typu eksponaty są prezentowane dość rzadko– mówi Lech Stefaniak.

Kolejna z wystaw planowanych na 2018 rok to „Dzieje oświetlenia naftowego”. – Tutaj chwałą za gromadzenie eksponatów dzielimy się z Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie, miejscu, gdzie działał Ignacy Łukasiewicz. Mamy interesujące zbiory z tej dziedziny. Do tej pory pokazywaliśmy dzieje oświetlenia – od kamiennych kaganków z Mezopotamii, aż do oświetlenia współczesnego. Ta wystawa będzie sprofilowana. Jeśli chodzi o lampy naftowe, to i tu zdarzają się przepiękne dzieła sztuki. Warto je zobaczyć, bo to jest już rzecz archaiczna. Dzieci nie wiedzą czym była i jak wyglądała lampa naftowa, jak ona działała, że była to wielka rewolucja w historii oświetlenia i w dziejach człowieka – dodaje dyrektor MOK. Nie lada gratką m.in. dla najmłodszych zwiedzających, będzie wystawa poświęcona fortyfikacjom i miejscom obronnym na ziemiach polskich w pradziejach i we wczesnym średniowieczu. Będzie ona obudowana różnymi działaniami edukacyjnymi, w tym warsztatami, takimi jak m.in. budowanie grodów piastowskich z gliny. W 2018 roku nie zabraknie też atrakcji dla miłośników sztuki. Muzeum po raz pierwszy pokaże w całości bogate zbiory ikon. – To ikony, które zostały zatrzymane przez służby celne przy próbie przemytu. Po odpowiednim czasie dzieła te zostały przekazane muzeum, gdzie zostały opracowane i poddane konserwacji – mówi Lech Stefaniak. Nową propozycję przygotowuje też dział etnograficzny Muzeum, który od maja prezentować będzie w skansenie warsztat rymarza.Oprócz wystaw, muzeum planuje jak zawsze kilka innych wydarzeń. Wśród nich znajdzie się m.in. ciesząca się rokrocznie dużą popularnością Noc Muzeów, którą zaplanowano na 19 maja czy „Wielki Dzień Pszczół” (8 sierpnia). MOK zaprasza również do udziału w konkursach oświatowych: „Najstarszy przedmiot w moim domu” oraz „Moje Spotkanie z Muzeum”. Dział naukowo-oświatowy planuje też przygotowanie nowych propozycji lekcji i warsztatów muzealnych. Dokładny plan wystaw, imprez i konkursów zaplanowanych na 2018 rok można znaleźć na stronie internetowej konińskiego muzeum: muzeum.com.pl – w dziale „Rok 2018 w MOK”.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Muzycznie o miłości Gmina Rychwał - Koncert Orkiestry 14 kwietnia Konkurs młodych pianistów Piękny Koncert Inauguracyjny XX Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie Gwiazdy na konińkim koncercie gospel Zapraszamy na XIV Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą Kino Oscarowe RIVERSIDE w Koninie ! Wyłoniono zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego MDK w Kole zaprasza na koncert góralskiej kapeli KARPATI