Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 24.05.2018 r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ocena:

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych

Turek 08.11.2017 17:19

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych

Na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyły się wykłady w ramach realizowanego przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera projektu pn. „ Konserwacja kolekcji turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap III”, współfinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.


Studenci oraz kadra naukowa akademii wrocławskiej jak i łódzkiej mogła wysłuchać po dwa wykłady. Pierwszy z nich to przygotowany przez dyrektora turkowskiego muzeum pt. „Postać i twórczość Józefa Mehoffera oraz walory turkowskiej spuścizny mistrza Mehoffera”. W trakcie wystąpienia uczestnicy poznali postać krakowskiego artysty, jego drogę artystyczną oraz najbardziej spektakularne realizacje dzieł monumentalnych. W dalszej części zostały przybliżone słuchaczom związki artysty z Turkiem, okoliczności powstania dzieła oraz zaprezentowana została także kolekcja turkowskich kartonów – projektów do całościowego wystroju kościoła parafialnego pw. NSPJ w Turku. Na ich tle została omówiona spuścizna artysty oraz walory artystyczne turkowskiej kolekcji zgromadzonej w miejscowym muzeum.

W drugiej części spotkania, przedstawiciele pracowni koserwatorskiej – Pani Daria Kordowska i pan Artur Błaszczyk w trakcie wykładu pt.: „Prace konserwatorskie prowadzone na kolekcji mehofferowskiej – metody działań, problemy konserwatorskie, efekty prac” omówili przebieg procesu konserwacji 7 projektów – kartonów autorstwa J. Mehoffera z kolekcji turkowskiego muzeum. W trakcie wystąpienia szczególny nacisk został położony na zniszczenia, jakim uległy projekty przez długie lata od ich powstania. Konserwatorzy omówili także problemy, z jakimi musieli się uporać podczas swoich prac, oraz omówić zastosowane przez siebie metody przywracania obiektów muzealnych do dawnej świetności.

Po wykładach słuchacze mogli także zapoznać się z procesem konserwatorskim przedstawionym na 15 planszach – makietach, gdzie zostały ukazane najbardziej spektakularne działania konserwatorskie oraz porównanie stanu zachowania obiektów przed i po konserwacji.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Czytelnicy piszą ... Niedziela w Bieniszewie Sukces waltornisty z Konina NAFTOWE LAMPY Koncert chóru z Tbilisi Zapraszamy na VII Konferencję z cyklu ,,Terra Pisdrensis. Dawniej i dziś'' Kariatydy 2018 Słowiański jazz w ratuszu Jubileuszowy Koncert Orkiestry Staromiejskiej Calineczka Artystyczna Majówka z KDK