Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 25.04.2018 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena: 1
1 0

Jazzonalia 2017

Konin 18.05.2017 16:00

Jazzonalia 2017

Już po raz trzeci festiwal Jazzonalia rozpoczął się bez fanfarów i czerwonych dywanów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego. W środę (17 maja) w jej gościnnej auli jedenaścioro młodych muzyków i wokalistów nie tylko rywalizowało o nagrody Prezydenta Miasta Konina w ramach Makroregionalnych Prezentacji i Warsztatów Improwizacji Jazzowej, ale także wzbogacało swoją wiedze i umiejętności pod okiem znakomitych naukowców i praktyków.


- Już po raz trzeci Konin może poszczycić się tym, że jest gospodarzem prezentacji i warsztatów improwizacji jazzowej, z udziałem uczniów szkół muzycznych z całej Polski, ale także znakomitych teoretyków i praktyków tej dziedziny sztuki. Bedzie nie tylko rywalizacja, a może – nie przede wszystkim rywalizacja. Sporo czasu spędzimy na wykładach i praktycznych zajęciach – powiedział Krzysztof Pydyński, dyrektor „Muzyka”.

W jury Prezentacji zasiedli znakomici muzycy: dr Zbigniew Wrombel z AM w Poznaniu, basista i historyk jazzu, współtwórca legendarnej poznańskiej grupy „Warsztat”, dr Maciej Fortuna – także z AM w Poznaniu, znany i bardzo ceniony trębacz oraz teoretyk gry na instrumentach dętych, Maurycy Wójciński – trębacz i multiinstrumentalista, absolwent konińskiej szkoły, z AM we Wrocławiu oraz reprezentujący konińską Alma Mater – saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog Paweł Zielak.

Młodzi instrumentaliści i wokaliści (po raz pierwszy) prezentowali się w jednym z dwóch utworów obowiązkowych oraz „w vista”. Przyjechali z Poznania, Łodzi i Katowic. Nasz region miał dwuosobową reprezentację.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po burzliwej naradzie zdecydowali, że wyróżnienia trafią do: Antoniny Kocińskiej z POSM II st. w Poznaniu (wokal i piano), Macieja Łukacza z ZSM w Poznaniu, Jana Jakuba Dubowskiego z PSM Konin (piano) i Andrzeja Gólskiego z poznańskiego ZSM (sax).

Natomiast nagrody ufundowane przez prezydenta Konina Józefa Nowickiego przyznano: pierwszą – Kamilowi Wronie z ZSM w Łodzi (piano), drugą – Nikodemowi Kluczyńskiemu z POSM II st. w Poznaniu (bas) i trzecią – Mateuszowi Kaszubie z POSM II st. w Poznaniu (piano).

Niezwykły przebieg, daleki od lekcji „standardowych”, miały wykłady naukowców z AM w Poznaniu – dr. Macieja Fortuny i dr. Zbigniewa Wrombla. Zakończył je… jamsession wykładowców i członków jury.

Wszystkim wykonawcom towarzyszyła sekcja rytmiczna, która stanowili: Mateusz Urbaniak (piano), Marek Jakubowski (dr) i Szymon Wieczorkiewicz (bas). Przegląd poprowadził z dużą swadą i profesjonalizmem Krzysztof Lityński, prowadzący klasę trąbki w konińskim „Muzyku”.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Muzycznie o miłości Gmina Rychwał - Koncert Orkiestry 14 kwietnia Piękny Koncert Inauguracyjny XX Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie Konkurs młodych pianistów Gwiazdy na konińkim koncercie gospel Kino Oscarowe RIVERSIDE w Koninie ! Zapraszamy na XIV Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą 26. Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych Tradycyjnie do Świętego Wojciecha