Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 04.07.2022 r. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Ocena:

Folklor z całego świata w Koninie

Konin 23.08.2014 10:30

Folklor z całego świata w Koninie

Osiem zespołów tańca ludowego z ośmiu krajów zaprezentuje się 23 sierpnia na scenie w centrum Konina.

To będzie już VIII edycja Festiwalu Sztuki Ludowej, organizowanego przez Towarzystwo „Poligrodzianie”, ale w Koninie rolę gospodarza pełnić będzie Zespół Pieśni i Tańca „Konin”. Poznańskie Towarzystwo „Poligrodzianie” od kilku lat organizuje unikalny w skali międzynarodowej Festiwal Sztuki Ludowej. Gośćmi są zespoły tańca ludowego z całego świata, prezentujące nie tylko dziedzictwo kulturowe, ale niejednokrotnie również kawał historii kraju i regionu skąd pochodzą. Każdy występujący z energią, której nie sposób się oprzeć.

W tym roku w VIII Festiwalu Sztuki Ludowej udział wezmą zespoły z Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Czech, Turcji i Białorusi. Pokaże się także Zespół Pieśni i Tańca „Konin” z Konińskiego Domu Kultury, którego szefem artystycznym jest Dariusz Intrys. – W tym roku festiwal będzie bogatszy. Po pierwsze towarzyszyć mu będą warsztaty taneczne i muzyczne w KDK. Po drugie – dla mieszkańców Konina dodatkowo atrakcją będzie miasteczko ludowe, które stanie przy fontannie w centrum miasta. Tuż obok KDK będzie scena, na której zaprezentują się wszyscy uczestnicy festiwalu.

Początek koncertu - 23 sierpnia godzina 19.00.  

Z czeskich Moraw przyjedzie Zespół Tańca Ludowego „AYFAS” – 40  tancerzy i muzyków. Obok tańców i muzyki podziwiać będziemy mogli niezwykle kunsztowne stroje ludowe, wykonany ręcznie i udekorowany wyszukanymi dodatkami. „AYFAS“ to grupa z tradycjami i doświadczeniem zebranym podczas licznych tournee oraz festiwali odbywających się m.in.: w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Holandii czy Włoszech.
 
„Les Joyeux Vendéens” to grupa z Francji. Grupę charakteryzuje niepowtarzalna choreografia oraz duża dbałość o szkolenie młodych talentów i wprowadzanie ich w tajniki  ludowej muzyki oraz tańca. „Les Joyeux Vendéens” od lat jest stałym gościem na scenach najważniejszych festiwali folklorystycznych, gdzie poprzez odtwarzanie dziedzictwa muzycznego i tanecznego opowiadają widzom historię swojego kraju.

Hiszpański "Lembranzas Galegas" został utworzony w 1963 roku, jednak właściwa działalność grupy folklorystycznej rozpoczęła się 11 lat później, kiedy to zaczęła brać udział w najważniejszych europejskich i hiszpańskich festiwalach. Zespół udziela się na wszystkich płaszczyznach artystycznych związanych ze sztuką ludową począwszy od tańca, poprzez śpiew, a skończywszy na szeroko pojętym show estradowym.

Założona w 1972 roku Grupa Taneczna “Ralda” już od ponad 40 lat prezentuje na światowych scenach niderlandzki folklor – śpiew, muzykę i taniec, okraszone pięknymi ludowymi strojami. Warto dodać, że każdy z nich został pieczołowicie odtworzony na podstawie oryginalnych eksponatów. Przez lata istnienia grupa ta uczestniczyła w bardzo wielu festiwalach folklorystycznych m.in. w Niemczech, Finlandii, Francji, Łotwie czy Turcji. Za każdym razem młodzi adepci sztuki ludowej reprezentujący zespół zostali docenieni za swój wyjątkowy autentyzm, zróżnicowanie i radość jaką wnosili na scenę.

Turecki „Anatolian” od początku swego istnienia (1992 r.) realizował jasno sprecyzowane cele – rozpropagowanie wiedzy o ludowych tańcach, muzyce i strojach ojczystego kraju oraz międzynarodowa wymiana kulturowa bez względu na wyznanie, wiek czy religię. Członkowie zespołu brali udział w międzynarodowych projektach np. w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Anglii, ale zawsze niezwykle chętnie organizują własne festiwale, na które zapraszają do Turcji gości i zespoły z całego świata.

Z Włoch przyjedzie zespół “Le Tre Torri”. Grupa entuzjastów historii, folkloru oraz dawnej symboliki pomysł na “Le Tre Torii” oparła na średniowiecznych legendach i tradycjach, w których to nieodzownym elementem była komunikacja za pomocą charakterystycznych flag i proporców, pozwalająca na prowadzenie działań obronnych przeciwko najeźdźcom. Podczas swych spektakli członkowie zespołu prezentują flagi w rozmaitych kolorach, z wyszywanymi herbami, które nawiązują do historycznego regionu, z którego pochodzą – Księstwa Traetto. Akrobacje i pokazy symulujące działania wojenne okraszone są muzyką graną na żywo, tworząc w rezultacie niepowtarzalną i niezapomnianą inscenizację.

Na koniec zaprezentuje się białoruski zespół „Biełyje rozy”. To odpowiednik naszego „Mazowsza”. Zatem… 23 sierpnia, godzina 19.00, plac przed Konińskim Domem Kultury: VIII Festiwal Sztuki Ludowej.

VIII Festiwal Sztuki Ludowej


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)