Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 21.01.2019 r. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Ocena: 3
4 1

Krwawa bitwa pod Olszakiem

Konin 26.01.2013 12:59

Krwawa bitwa pod Olszakiem

To nie była walka z "bandą", ale z dobrze zorganizowanym, zdyscyplinowanym wojskiem.

W taki sposób o bitwie pod Olszowym Młynem napisać miał w raporcie książę Emil Wittgenstein - dowódca oddziału rosyjskiego, który 22 marca 1863 roku w lasach niedaleko Pątnowa starł się z powstańcami dowodzonymi przez Kazimierza Mielęckiego.

Do bitwy doszło o 4.00 nad ranem. Rosjanie i Polacy mieli w swoich szeregach  po 500 zbrojnych. Walczyli przez 5 godzin. Kiedy obu stronom skończyła się amunicja - oddziały zaczęły się wycofywać. Rosjanie poszli w kierunku Kazimierza, a nasi na Pątnów. Jak mówi Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie, który badał miejsce bitwy, pod Olszakiem zginęło 8 Rosjan, a około 40 zostało rannych. Straty po stronie polskiej były podobne - 11 zabitych i kilkudziesięciu rannych.

W 150. rocznicę wybuchu powstania na miejscu krwawej bitwy stanęły krzyże przypominające poległych tam Polaków i Rosjan. Poświęcili je dziś: wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie oraz Ieromonach Diomid z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Byli samorządowcy, regionaliści, delegacja z Briańska i mieszkańcy okolicznych miejscowości.Plik audio przeniesiony do archiwum

Organizatorami dzisiejszego spotkania na miejscu bitwy pod Olszakiem byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Muzeum Okręgowe w Koninie, Nadleśnictwo Konin, Wielkopolskie Forum Eksploracyjno-Historyczne i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.
Plik audio przeniesiony do archiwum

150 lat po bitwie pod Olszowym Młynem

Wdzięczna Data: 26.01.2013 15:32 ID:4348
Dziękujemy Panu Zdzisławowi Jacaszkowi ze Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód za tak ważną inicjatywę.
Jola Data: 27.01.2013 10:00 ID:4351
Szkoda, że tak mało uczy się w szkołach konińskich historii naszej okolicy.Jak wielu uczniów wie, co działo się w naszej okolicy? Dlaczego nauczyciele historii sami nie znają historii naszego choćby tylko powiatu? Może warto to zmienić, by zachować od zapomnienia?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)