Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 18.05.2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Ocena:

Transformacja górniczo-energetyczna: Nowe wyzwania na polu zatrudnienia

15.05.2024 14:54 (3 dni temu)

Transformacja górniczo-energetyczna: Nowe wyzwania na polu zatrudnienia

Transformacja górnictwa i energetyki w rejonie Konińskim nadal postępuje, a zmiany te będą miały poważny wpływ na ponad 2 tysiące pracowników. Jak wspierać ich skuteczny powrót na rynek pracy? To kluczowe pytanie, które było poddawane dyskusji podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się we wtorek, 14 maja, w Domu Kultury Oskard.


W konferencji "Nowe wyzwania zatrudnienia po transformacji górnictwa i energetyki" wzięli udział ważni przedstawiciele, w tym Manuela Geleng z Komisji Europejskiej, Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, Piotr Woźny, prezes Zakładów Energetycznych PAK SA, oraz Alicja Messerszmidt, przewodnicząca Miejskiego Związku Zawodowego "Kadra" w Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Dyskusjom podczas trzech paneli przysłuchiwali się również zastępca prezydenta Konina, Paweł Adamów, oraz starosta konińska, Katarzyna Fryza.

Zarówno paneliści, jak i uczestnicy dyskusji zgadzali się co do tego, że kluczem do przeciwdziałania alienacji z rynku pracy dla górników i pracowników energetyki jest ich aktywizacja zawodowa. Wsparcie w tej dziedzinie ma być zapewnione dzięki funduszom z Unii Europejskiej (ok. 270 mln zł) oraz poprzez współpracę firm w restrukturyzacji, pracodawców, ośrodków szkoleniowych oraz instytucji aktywizacji zawodowej.

Konferencja w Koninie, podczas której z przyczyn obiektywnych nie mogły być obecne minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska oraz europosłanka Ewa Kopacz, potwierdziła, że zaproponowane przez uczestników projektu metody działania i współpracy wymagają ogólnopolskiej koordynacji oraz większego zaangażowania samorządów w realizację jego celów.

 

 

 

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)