Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 21.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Ocena:

Pamięć i Nadzieja w Turach

28.02.2024 18:12

 Pamięć i Nadzieja w Turach

Dnia dwudziestego siódmego lutego, w osiemdziesiątą rocznicę tragicznego wydarzenia – rozstrzelania przez hitlerowców trzydziestu pięciu Polaków w lesie w Turach – odbyło się uroczyste spotkanie przy istniejącej tam mogile. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz gmin Krzymów i Kościelec, mieszkańców, a także, być może, potomków jednej z ofiar.


Celem spotkania było uczczenie pamięci pomordowanych oraz wyrażenie nadziei na wyjaśnienie ich tożsamości.

Inicjatywa tego wydarzenia należy do proboszcza krzymowskiej parafii, ks. Wojciecha Kaźmierczaka, który podkreślił wagę kontynuowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą w intencji poległych, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy. Wójtowie Danuta Mazur i Dariusz Ostrowski podkreślili znaczenie pamięci historycznej dla tożsamości narodowej.

Obecni na spotkaniu byli także, być może, potomkowie jednej z ofiar.

Od kilku lat, z inicjatywy mieszkańca gminy Kościelec, Agnieszki Popielarz, podejmowane są działania mające na celu ustalenie tożsamości osób pochowanych w mogile w Turach.

Po wymianie korespondencji z Instytutem Pamięci Narodowej, dzień przed rocznicą mordu, nadeszła dobra informacja o planowanej ekshumacji.

Dzięki ekshumacji będzie możliwe porównanie kodów DNA poległych z tymi, którzy uważają się za ich potomków.

Jedną z tych osób jest Kazimierz Budny z Ladorudza, który wyraził nadzieję na odnalezienie swojego dziadka i możliwość modlitwy przy jego grobie.

W wydarzeniu wziął udział zespół Krzymowiacy, który wykonał patriotyczne pieśni. Uroczystość uświetniły także poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Turach oraz grupa pojazdów zabytkowych stowarzyszenia "Zajezdnia".

Po spotkaniu przy mogile odprawiona została Msza święta w intencji zamordowanych w kościele w Krzymowie.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)