Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 07.12.2023 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Ocena:

Święto Pieczonego Ziemniaka pełne atrakcji i dobrej zabawy

11.09.2023 16:11

Święto Pieczonego Ziemniaka pełne atrakcji i dobrej zabawy

Święto Pieczonego Ziemniaka w Tarnowskim Młynie od lat przyciąga tłumy gości. Nie inaczej było w niedzielę, tj. 10 września 2023 r., gdy plac przy świetlicy wiejskiej tętnił życiem przez długie godziny, a na uczestników świętowania czekało mnóstwo atrakcji.


Tradycyjnie XIX Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęła Msza Święta Polowa. Po duchowej strawie przyszedł czas na coś dla ciała…O pyszności z ziemniaków, w tym kluchy, kluseczki i nie tylko – przepyszna grochówka, rosół, zadbały Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, a po losy z nagrodami ustawiła się długa kolejka. Loteria fantowa to bowiem nieodłączny i niezwykle popularny element świętowania w Tarnowskim Młynie, a organizatorzy dzięki sponsorom zadbali o wyjątkowo atrakcyjne nagrody.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała Wójt Gminy Elżbieta Klanowska wraz z Sołtysem wsi Tarnowski Młyn Patrykiem Jabłońskim. ,,Nasza egzystencja jest zależna od żywności i od tego, ile jej wyprodukujemy, więc doceniajmy pracę rolnika, pomagajmy i wspierajmy. To, że dziś jesteśmy tutaj zawdzięczamy sołectwu Tarnowski Młyn wraz z sołtysem Patrykiem Jabłońskim, dziękujemy również Nowoczesnym Gospodyniom z KGW w Tarnowskim Młynie, bo to one także przygotowują tę uroczystość i wszystkie dania z ziemniaka, dziękuję także wszystkim sponsorom, bo dzięki nim to święto ma bardziej doniosły wymiar. Ale to nasza lokalna społeczność tworzy ten niepowtarzalny klimat i to dzięki Państwa obecności to święto i godność rolnika może być podniesiona do wyższych wymiarów. Z tego, nie ukrywam, najbardziej się cieszę” – podkreślała Wójt Elżbieta Klanowska.

Pani Wójt wręczyła wraz z podziękowaniami upominek obecnemu na wydarzeniu Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszardowi Bartosikowi – drewniany medal „Minister na 5”.
,,Dzięki ziemniakom Europa przestała być głodna. Kiedy na kontynencie europejskim pojawiły się ziemniaki zginął głód. Nisko się kłaniam organizatorom dzisiejszego święta, bo oprócz tego, że się spotykamy i integrujemy, to sławimy także to, co jest dla nas najistotniejsze, najlepsze na świecie – polska, dobra zdrowa żywność. Zaopatrujmy się w żywność bezpośrednio od rolników, a jeśli w sklepach, to zawsze kupujmy polską żywność” – mówił Minister Ryszard Bartosik. Do rąk Wójt Gminy Elżbiety Klanowskiej oraz Sołtysa Patryka Jabłońskiego trafiły natomiast wyjątkowe podziękowania – specjalne statuetki od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa.

Święto Pieczonego Ziemniaka nie mogło obyć się bez ,,ziemniaczanych” konkursów. Zmagania otworzyły dzieci dzielnie rywalizując m.in. w rzucaniu ziemniakiem do celu. Dzieci otrzymały gorący doping i upominki za udział w konkursach. Dorośli mogli sprawdzić się w sztandarowej konkurencji polegającej na cofaniu ciągnikiem z przyczepą czy też obieraniu ziemniaków ,,na czas”. Imprezę uświetnił występ kabaretu Królowie Żyta. Długo wyczekiwanym momentem był finał loterii fantowej, podczas którego rozlosowano atrakcyjne nagrody, m.in. rower ufundowany przez Panią Wójt Elżbietę Klanowską.

Niedzielny wieczór w Tarnowskim Młynie zakończyła zabawa taneczna.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)