Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 21.06.2024 r. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Ocena:

,,Nad Niemnem” wybrzmiało na plenerowej scenie Gminnego Ośrodka Kultury

11.09.2023 16:08

,,Nad Niemnem” wybrzmiało na plenerowej scenie Gminnego Ośrodka Kultury

Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Władysławów z Panią Dyrektor Izabelą Rychter na czele przy współudziale Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie miało miejsce w sobotę, tj. 9 września 2023 r., na plenerowej scenie przy GOK-u we Władysławowie.


Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku mieliśmy szansę na nowo odczytać najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej – ,,Nad Niemnem”. Powieść powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. ,,Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczpospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 r., ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX w. ,,Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 r.

W akcję Narodowego Czytania w gminie Władysławów włączyli się przedstawiciele Samorządu Gminnego na czele z Wójt Gminy Elżbietą Klanowską, przedstawiciele instytucji kultury, jednostek oświatowych, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy.

Po zakończeniu czytania fragmentów ,,Nad Niemnem” wręczono nagrody i wyróżnienia dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Władysławów pn. ,,Przyłapani na czytaniu”. Gratulujemy.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)