Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 05.03.2024 r. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Ocena:

Piłka ręczna plażowa – pierwszy trening najmłodszej drużyny Startu

24.06.2023 14:05

Piłka ręczna plażowa – pierwszy trening najmłodszej drużyny Startu

Piłka ręczna może kojarzyć się z grą w hali, ale w piłkę ręczną można także grać na plaży! Co możemy powiedzieć o piłce ręcznej plażowej?

Piłka ręczna plażowa nie jest może zbyt popularna, ale nie oznacza tego, że tak będzie zawsze. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co się dzieje w Koninie – jak można przeczytać na facebookowym profilu miejscowego Startu, najmłodsze dzieciaki mają za sobą pierwszy kontakt z grą na plaży. Wiadomo też, że pierwsze wrażenia były jak najbardziej pozytywne!


Piłka ręczna plażowa to nowość?

Pewnie wiele osób odbiera piłkę ręczną plażową jako coś nieznanego, absolutnie nowego. Tymczasem rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Premierowy turniej piłki ręcznej plażowej datuje się na 20 lipca 1992 roku. Mamy więc do czynienia z 30-letnią historią. Nie jest to długa historia, ale trudno także rozmawiać o czymś zupełnie nowym.

 

Ciekawe jest też to, że w założeniu miało chodzić o połączenie sportu i zabawy. Ktoś może zapytać, dlaczego więc stało się inaczej? Można powiedzieć, że powód jest prozaiczny – nowa dyscyplina została zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. Pierwsza “oficjalna” wersja przepisów gry powstała już w 1994 roku! Jeżeli mówić o jakimś przełomowym momencie, jeśli chodzi o popularność, to ten moment miał miejsce właśnie wtedy. Mogliśmy zacząć rozmawiać o oficjalnej dyscyplinie sportowej z własnymi mistrzostwami i co chyba nawet bardziej istotne, własnymi zasadami!

 

Jak się gra w piłkę ręczną plażową?

Wiele osób może myśleć, że piłka ręczna plażowa jest tym samym, co gra w hali (a różnica związana jest jedynie z nawierzchnią). Naturalnie nie można jednak myśleć w ten sposób. Grę na plaży ciężko porównać z tym, co się dzieje w halach. Zasady piłki ręcznej plażowej są zupełnie inne niż w przypadku halowej odmiany tego sportu.

 

Wystarczy spojrzeć choćby na liczbę zawodników – mamy trzech graczy w polu i bramkarza. Połowa w piłce ręcznej plażowej trwa 10 minut i co trzeba koniecznie podkreślić, nie może zakończyć się remisem. Wygranie połowy meczu oznacza zdobycie jednego punktu meczowego. Zwycięża się w przypadku wywalczenia dwóch punktów meczowych. Jak nietrudno zauważyć, takie zasady sprzyjają dogrywkom. Ponadto zdarzają się bramki, których wartość jest podwójna. Krótko mówiąc, spektakularna bramka liczy się za dwie. Przykładem spektakularnego trafienia jest sytuacja, kiedy ktoś łapie piłkę w powietrzu i rzuca ją w bramkę. Rzecz jasna wszystko musi odbyć się przed wylądowaniem na piasku.

 

Piłka ręczna plażowa stanie się bardziej popularna od swojego halowego odpowiednika?

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy może dojść do sytuacji, w której piłka ręczna zacznie kojarzyć się głównie z grą na piasku. Przyszłość to zawsze niewiadoma, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, o czym możemy przeczytać tutaj.

 

Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie gra na piasku stanie się popularniejsza niż rywalizacja w hali. Nie oznacza to jednak tego, że piłka ręczna plażowa jest marginalną dyscypliną. Mowa o dyscyplinie młodej, która z roku na rok może wzbudzać coraz większe zainteresowanie.

 

Dodatkowe informacje o klubie Konin Start i aktualności z piłki ręcznej w Koninie są na https://www.facebook.com/ssrirstartkonin.

 

Wystarczy zainteresować się programem Igrzysk Europejskich – na liście dyscyplin mamy piłkę ręczną plażową, natomiast rywalizacja w hali nie będzie mieć miejsca. Oczywiście Igrzyska Europejskie to wciąż dość niszowa impreza. Z drugiej strony sytuację można porównać do popularności plażowej odmiany piłki ręcznej – nikt z nas nie wie, co wydarzy się za parę lat.

 

Uprawianie sportu

Na koniec wróćmy do najmłodszych – o czym myślą rodzice, kiedy widzą dziecko uprawiające jakiś sport? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale na pewno często pojawiają się marzenia o udanej karierze.

 

To zrozumiałe, ale dobrze byłoby, aby rodzice podchodzili do sprawy zdroworozsądkowo. Droga do sukcesu w sporcie jest bardzo długa. Dziecko musi włożyć wiele pracy i pokonać mnóstwo przeciwności. Ważne jest też rzecz jasna to, na jakich ludzi się trafi.

 

Pamiętajmy jednak o tym, że samo uprawianie sportu znaczy dużo. Sport uczy dziecko zasad fair play, dyscypliny, radzenia sobie z emocjami i współpracy w grupie. Poza tym to wszystko ma później przełożenie na inne sfery życia. Sport ma znacznie większe znaczenie, niż wielu osobom może się wydawać.

 

Jeżeli dziecko zdecydowało się uprawiać sport, już wygrało – każdy rodzic powinien podchodzić do sprawy w taki sposób.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)