Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 27.05.2024 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Ocena:

16 maja kolejne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Polska, Wielkopolska, Konin 12.05.2023 23:36

16 maja kolejne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne w ostatnich tygodniach bezpłatne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędzie się 16 maja bieżącego roku.

- Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników – informuje Marlena Nowicka, Rzeczniczka Prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce.

Spotkanie z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędzie się we wtorek 16 maja, o godzinie 10:00 na platformie Webex. Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który dostępny jest na stronie www.zus.pl w informacji o szkoleniu w Aktualnościach. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą miały dostęp do nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na kanale Youtube.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina:

Osoby, które w 2022 roku rozliczały dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 22 maja na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 roku, w której muszą rozliczyć składkę zdrowotną za cały ubiegły rok.

Od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 roku po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku.

Warto przy tym przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 roku wszyscy płatnicy, mają obowiązek co miesiąc składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA, co jest podstawą do prawidłowego rozliczenia konta.

- Co istotne, ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok – dodaje Marlena Nowicka - Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. W przypadku nadpłaty – na profilu na PUE ZUS płatnik znajdzie gotowy wniosek o jej zwrot. Trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS do 1 czerwca.

Jeżeli na koncie klienta nie będzie innych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadpłata zostanie wypłacona do 1 sierpnia 2023 roku.

Na stronie www.zus.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kalkulator, który pomoże w wyliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy płatnik składek, może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00, a także u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.

Co ważne, roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

Załączony link do pliku wideo:

https://drive.google.com/file/d/1Dg4LCFFeD8Os5fbvAau9u3xPGgVJR_sh/view?usp=sharing Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)