Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 24.09.2023 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Ocena:

Rodzicu, nie przegap terminu na złożenie wniosku! Możesz wiele zyskać

Polska, Wielkopolska, Konin 11.05.2023 23:02

Rodzicu, nie przegap terminu na złożenie wniosku! Możesz wiele zyskać

Tylko do 17 maja rodzice, którzy 26 kwietnia bieżącego roku pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej, korzystniejszej wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tak zwany „długi wniosek” o zasiłek macierzyński, do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 procent wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami, 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek wynosi 70 procent podstawy wymiaru zasiłku.

- Rodzice, którzy 26 kwietnia bieżącego roku pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości – informuje Marlena Nowicka, Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku to jest pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek należy złożony  w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej, na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)