Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 18.07.2024 r. Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Ocena:

Nie wyrzucaj, podziel się jedzeniem! Wystartowały konkursy na Wielkopolskie Jadłodzielnie

Polska, Wielkopolska 23.03.2023 23:42

Nie wyrzucaj, podziel się jedzeniem! Wystartowały konkursy na Wielkopolskie Jadłodzielnie

Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił kolejne edycje konkursów pod nazwą „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Z oferty dotacyjnej mogą skorzystać zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i organizacje pozarządowe. Nabór wniosków dla samorządów trwa do 11 kwietnia, a dla organizacji  pozarządowych do 14 kwietnia. Pula środków wynosi 375 tysięcy złotych.Już po raz trzeci Samorząd Województwa Wielkopolskiego wesprze lokalne samorządy i organizacje pozarządowe prowadzące działalność pomocową w zakresie dystrybucji  żywności terenie naszego województwa. W Wielkopolsce co roku marnuje się blisko 500 tys. ton żywności dlatego idea konkursu sprzyja wyrobieniu dobrych praktyk konsumenckich i ograniczeniu marnowaniu żywności. Konkursy „Wielkopolskie Jadłodzielnie” są bezpośrednim następstwem zapisów ujętych w „Programie ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. Realizacja konkursów służy promocji niemarnowania żywności, kreowaniu społeczeństwa, które w sposób zrównoważony korzysta z zasobów oraz inspiracji do mądrego korzystania z żywności.

- W roku 2023 na dotacje związane z powstawaniem nowych Jadłodzielni Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy łącznie 375 tysięcy złotych. Głównym celem konkursów jest  wsparcie inicjatyw mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce. W ramach poprzednich dwóch edycji tego zadania w Naszym regionie powstało i funkcjonuje 20 Jadłodzielni chroniąc ją przed wyrzuceniem i zmarnowaniem. Jadłodzielnie to także jedna z form niesienia wzajemnej pomocy wśród mieszkańców, które są alternatywą dla osób potrzebujących pomocy w trudnej sytuacji życiowej nie korzystających z innych form wsparcia.  – mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W ramach konkursu dofinansowane zostaną przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na terenie województwa wielkopolskiego polegające na utworzeniu nowych Jadłodzielni lub doposażeniu Jadłodzielni utworzonych w latach 2021 - 2022 w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Dany wnioskodawca może złożyć  maksymalnie trzy wnioski, a każdy wniosek może obejmować tylko jedno przedsięwzięcie. Poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 80% poniesionych kosztów kwalifikowalnych, a dofinansowanie wynosi nie mniej niż 5 tysięcy złotych i nie więcej niż 25 tysięcy złotych.

W roku 2022 w ramach konkursu rozdysponowana została kwota blisko 291 tysięcy złotych. Powstało łącznie 11 Jadłodzielni w Rogoźnie, Wągrowcu, Słupcy, Rawiczu, Zdunach, Kępnie, Szamotułach, Swarzędzu, Dopiewie, Lesznie i Obornikach. Ponadto wyniku otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych dofinansowanie otrzymało Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne” w Poznaniu i otrzymało 25 tysięcy złotych dofinasowania.

Termin składania wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego upływa  11 kwietnia 2023 a dla organizacji pozarządowych – 14 kwietnia 2023 roku. 

Szczegóły dotyczące naboru wniosków określone zostały w regulaminach konkursów dostępnych na stronie: www.umww.pl/ departamenty/Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Program ograniczania i marnotrawstwa strat żywności/Wielkopolskie Jadłodzielnie, na stronie: www.wielkopolskiewici.pl oraz w generatorze Witkac.pl.

Jadłodzielnie to niewielkie kontenery z regałem i lodówką, w których można zostawiać produkty spożywcze lub potrawy z ważnym terminem przydatności, zapobiegając marnowaniu jedzenia.

W oficjalnym otwarciu jadłodzielni w Budzyniu (powiat chodzieski) uczestniczyli: (od prawej) Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Edyta Radwańska - Kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Budzyniu i Piotr Jankowski - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Budzyń oraz Tomasz Kaczuba - radny powiatowy w powiecie chodzieskim.

W Swarzędzu (powiat poznański) dzięki dotacji z Samorządu Województwa Wielkopolskiego powstały dwie jadłodzielnie.

W roku 2022 w Zdunach (powiat krotoszyński) powstała jadłodzielnia z dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 20 655,20 złotych.

Z dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w roku 2022 powstała jadłodzielnia w Słupcy. Wartość dotacji wyniosła 22 978 złotych.

Szczegółowych informacji nt. konkursów „Wielkopolskie Jadłodzielnie” i „Wielkopolskie Jadłodzielnie(NGO)” udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30-15:00 pod numerami telefonów: +48 (61) 626 65 38 lub +48 (61) 626 65 36.

Nie wyrzucaj, podziel się jedzeniem!

Nie wyrzucaj, podziel się jedzeniem!
Typ: WMA Rozmiar: 0.46 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)