Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 24.04.2024 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Ocena:

Informacje o usługach w e-Urzędzie Skarbowym, tegorocznej akcji PIT, usługach umówienia wizyty w Urzędzie Skarbowym

Polska, Wielkopolska, Konin 31.01.2023 10:19

 Informacje o usługach w e-Urzędzie Skarbowym, tegorocznej akcji PIT, usługach umówienia wizyty w Urzędzie Skarbowym

Na adres poczty elektronicznej naszej redakcji nadeszła wiadomość dotycząca rezerwowania wizyty w urzędzie skarbowym, rozliczeń podatkowych za 2022 rok, hipotetycznego podatku, jak również o tym, czym jest e-US, co można w nim załatwić, o usłudze eZaświadczenie, doręczeniach elektronicznych eUS, oraz o e-Rezerwacji. Wiadomość nadesłała wczoraj pani Izabela Stasiak, Zastępczyni Naczelnika Urzędu Skarbowego w Koninie.






Zarezerwuj wizytę w urzędzie skarbowym

We wszystkich urzędach skarbowych posługujemy się jednakowymi standardami obsługi klienta. Każda wizyta w urzędzie musi być poprzedzona rezerwacją. A co to jest wizyta? To każdy bezpośredni kontakt klienta z pracownikiem w urzędzie skarbowym, który wymaga zaangażowania i czasu pracownika realizującego dana sprawę. Zarezerwowanie wizyty jest proste. Wystarczy zadzwonić do urzędu skarbowego  lub  umówić wizytę internetowo na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Jeśli klient przyjdzie do urzędu bez umówienia wizyty wtedy umówimy go  na miejscu, ale na pierwszy wolny termin.  Pierwszeństwo mają osoby z zarezerwowanymi wizytami. Dlatego bardzo gorąco zachęcam do  umawiania się samodzielnie. Wizytę można zaplanować na 21 dni przed. Osoba może sama  wybrać dzień i godzinę wizyty mając  do wyboru czytelny terminarz, samą czynność umówienia wizyty może zrobić przez 7 dni w tygodniu o każdej porze.  Usługa pomoże przygotować się do wizyty, podpowie jakie  są potrzebne dokumenty, opłaty. Pozwoli to na załatwienie wielu spraw  już podczas pierwszej wizyty. W ten sposób ograniczymy możliwe kolejki, które mogą powstać  w związku ze zbliżającym się czasem rozliczeń podatkowych.

Rozliczenia podatkowe za 2022 rok

Mamy już początek 2023 roku więc trzeba pomyśleć o rozliczeniach podatkowych za 2022 rok. Rozliczenie PIT będzie udostępnione w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl – usługa Twój e-PIT. Do usługi można zalogować się poprzez: login.gov.pl (czyli korzystając z profilu zaufanego, e-bankowości, e-dowód) mObywatel, lub danymi podatkowymi.

W tym roku termin składania rocznych rozliczeń podatkowych to okres od 15 lutego do 2 maja. Zeznania podatkowe, które wpłyną przed 15 lutym nie wywołują skutku prawnego przed tym terminem.

W tym roku mamy wiele zmian. 

Terminy składania zeznań  zostały zrównane dla wszystkich form rozliczeń podatku dochodowego. Chodzi o  tak zwanych ryczałtowców PIT-28 i PIT-28S . Dotychczas deklaracje składane były od 15 lutego do końca lutego. Teraz tak jak inne zeznania podatkowe.

W tym roku możemy przekazać 1,5% na rzecz organizacji pozytu publicznego. Do tej pory był to 1 %. Emeryci i renciści, będą mogli przekazywać te środki na podstawie wniosków złożonych w latach poprzednich, a raz złożony wniosek o przekazanie części podatku na rzecz OPP nie musi być powielany w kolejnych latach, jeśli pozostaje aktualny.

PIT-2, czyli oświadczenie, które upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek można teraz składać w trakcie roku, a ci którzy maja więcej niż jednego pracodawcę  mogą podzielić kwotę zmniejszającą zaliczkę na płatników albo wybrać jednego, który będzie odliczać kwotę zmniejszającą podatek. PIT-2 mogą teraz składać nie tylko zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką i staż.

Hipotetyczny podatek

Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tak zwaną ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku. To wyliczenie zrobi za podatnika Krajowa Administracja Skarbowa. Podatnik nie musi samodzielnie obliczać różnicy ani ustalać korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia.

Rozliczenie to tzw hipotetyczny podatek dotyczy osób, które:

- wykazały w zeznaniu przychody od 68 412,00 złotych do 133 692,00 złotych,
- przychody te będą wykazane na prawidłowo złożonym zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 
- źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej, spółdzielczy stosunku pracy oraz  pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie. Nie będzie to wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności.

Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT. Pod uwagę będą brane wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje.

Elektroniczny urząd skarbowy

Co to jest e-US 


e-Urząd Skarbowy to nowoczesny sposób komunikacji pomiędzy klientem, a urzędem. Jeśli masz urządzenie podłączone do internetu to  urząd działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dlatego  szybko i wygodnie można załatwić sprawy podatkowe -  bez osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, czy na poczcie.

Taki sposób załatwiania spraw jest ciągle ulepszany, korzysta z niego coraz więcej osób i coraz większa liczba spraw jest załatwiana. Program do elektronicznych usług jest prosty i intuicyjny. Cały czas ulepszany i dostosowywany do potrzeb klientów.

Co można załatwić w eUS

Dostępnych jest już 20 konkretnych usług. Serwis jest też przyjazny dla obcokrajowców – dostęp jest w wersji angielskiej oraz ukraińskiej.

Obecnie dostępne są usługi:

- Twój e-PIT – czyli możliwość złożenia zeznania podatkowego
- Możliwość elektronicznego wysyłania pism do organów podatkowych
- Pobieranie zaświadczeń, np. o dochodach, o niezaleganiu w podatkach 
- Sprawdzenie informacji na temat zwrotów PIT i VAT
- Sprawdzenie i możliwość aktualizacji danych podatnika 
- Aplikacja e-mikrofirma dla przedsiębiorców – teraz też zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur
- Sprawdzenie nałożonych na klienta mandatów karnych + możliwość ich opłacenia

Usługa eZaświadczenie

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się usługa e-zaświadczeń – jeśli  korzystamy z tej usługi wtedy bezpłatnie, bez uiszczania opłaty skarbowej, automatycznie, nawet w ciągu kilku sekund możemy otrzymać zaświadczenie.

Od wprowadzenia tej usługi do eUS   nasz urząd  "wydał" 200 eZaświadczeń, najwięcej bo 190 o dochodach. Jeśli  sprawa wymaga wyjaśnienia wtedy kierujemy elektroniczny wniosek na obsługę manualną. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy złożono wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach, a nie złożono zeznania podatkowego. Takich spraw tez mieliśmy już kilkadziesiąt.

Doręczenia elektroniczne eUS

Jeśli wyrazimy zgodę na komunikacje w systemie eUS, wtedy  wymiana korespondencji z urzędem skarbowym będzie odbywać się w formie elektronicznej. Jeśli jakaś korespondencja będzie do odebrania w e-urzędzie wtedy klient otrzyma zawiadomienie  SMS-em lub mailem (również jednocześnie na te 2 kanały), tak jak zaznaczył w swoim wniosku o zgodzie na  komunikacje elektroniczną.

e-Rezerwacja

Jeśli konieczna jest wizyta w urzędzie skarbowym można się na  nią umówić rezerwując  swoją wizytę na wybrany dzień i godzinę Można to zrobić dzwoniąc do urzędu pod numer 632456877 i wybierając wew. 1, można przyjść i umówić się w samym urzędzie na Sali obsługi, ale najlepiej jest zarezerwować wizytę  poprzez stronę wizyta.podatki.gov.pl wybierając województwo i urząd, który chcemy odwiedzić i sprawę którą chcemy załatwić. Każda osoba, która podała adres e-mail, otrzyma link do anonimowej ankiety. W ten sposób chcemy poznać opinie i wskazówki, co powinniśmy poprawić w pracy urzędu, tak, aby klienci czuli się jak najbardziej komfortowo, abyśmy mogli określić ogólne zadowolenie z wizyty, czy poziom  wysiłku, który klient włożył w załatwienie swojej sprawy. Ankietowani proszeni są również o ocenę czy pracownik urzędu był kompetentny, uprzejmy, pomocny, sprawny, komunikatywny i przyjazny.

Urząd Skarbowy - informacje
Typ: mp4 Rozmiar: 20.77 Mb

Urząd Skarbowy - informacje
Typ: mp4 Rozmiar: 13.14 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)