Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.03.2023 r. Imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Ocena:

2 miliony złotych na węzę dla pasiek w Wielkopolsce

Wielkopolska 30.01.2023 19:37

2 miliony złotych na węzę dla pasiek w Wielkopolsce

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, ogłosił nabór ofert na realizację zadania publicznego, jakim jest wsparcie sektora pszczelarskiego pod nazwą: „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. Przewidziane wsparcie na ten cel z budżetu Województwa Wielkopolskiego to 2 miliony złotych.Samorządowy „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” po dwuletniej przerwie zostanie zrealizowany na terenie Województwa Wielkopolskiego. Umożliwia pszczelarzom prowadzącym pasieki na terenie wielkopolski pozyskać nową spełniającą parametry jakościowe węzę. Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Bardzo ważne jest, by węza niezbędna do produkcji miodu spełniała wysokie normy jakościowe oraz laboratoryjne ograniczając wystąpienie chorób u pszczół. Dlatego jej cykliczna wymiana jest taka ważna. Realizowany w latach 2018-2020 program zakupu i wymiany węzy w pasiekach na terenie województwa Wielkopolskiego umożliwił jej praktycznie całkowitą wymianę.

- Tegoroczna już szósta edycja wsparcia Wielkopolskich pszczelarzy umożliwi zakup i wymianę węzy w ulach. W ramach wsparcia w 2023 roku zakupiona i rozdysponowana zostanie węza, a nie pokarmy pszczele. Jest to efekt przeprowadzonych rozmów z przedstawicielami organizacji zrzeszających pszczelarzy w naszym Regionie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizując regularnie to zadanie w znacznym stopniu poprawił zdrowotność pszczół oraz wsparł pasieki w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wsparcie jakie trafiło z budżetu Województwa Wielkopolskiego na ten cel od 2018 roku to 10 milionów złotych, a rok rocznie ze wsparcia korzysta ponad 4,5 tysiąca polskich pasiek. W tym roku kolejne 2 miliony złotych umożliwi wymianę węzy pszczelej – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Celem ogłoszonego konkursu ofert w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” jest wyłonienie oferenta, który dokona zakupu i zorganizuje dystrybucję pozyskanej węzy pszczelej na terenie Województwa Wielkopolskiego. Realizacja tego zadania ma ogromne znaczenie dla ekosystemów roślinnych i poprawy warunków środowiskowych na obszarze Wielkopolski. Edycje programu w latach 2021 i 2022 obejmowały zakup i dystrybucje pokarmów pszczelich, którego ponad 887 ton trafiło do przeszło 307 tysięcy pni pszczelich na terenie Wielkopolski. 

Na węzę dla pasiek w Wielkopolsce

Na węzę dla pasiek w Wielkopolsce
Typ: WMA Rozmiar: 0.21 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)