Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 07.12.2023 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Ocena:

Uroczystości barbórkowe w Kłodawie

Kłodawa 05.12.2022 23:09

Uroczystości barbórkowe w Kłodawie

4 grudnia obchodziliśmy święto wszystkich górników, których odpowiedzialnej i często niebezpiecznej pracy patronuje święta Barbara. W tegorocznych obchodach święta Barbórki w Kłodawie udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który reprezentował Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz I wicewojewoda Aneta Niestrawska, która z kolei reprezentowała ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna.

Kłodawska kopalnia stanowi kluczowe ogniwo wielkopolskiej, jak również polskiej gospodarki. Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. to największa i najgłębsza kopalnia soli w całej Polsce, w której wydobywana jest najczystsza sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej, będąc tym samym jedynym złożem tej soli w Europie. Organizowane przez kopalnię uroczystości barbórkowe były okazją dla przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, jak również lokalnych parlamentarzystów do celebrowania górniczych tradycji.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji górników i ich rodzin o godzinie 9:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy Włocławskiej 2 w Kłodawie. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury przy ulicy Kościelnej 5 w Kłodawie o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa, podczas której wojewoda odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Barbórka to dzień symbolicznie wieńczący rok ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników, dzień przekonujący o sile i pięknie wielowiekowej tradycji, współtworzącej tożsamość górniczego stanu. Barbórkowe uroczystości, jako część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny, pozostają symbolem polskiego ducha, przekazywanego z pokolenia na pokolenie etosu pracy i unikatowej górniczej kultury – pisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości premier.

W uroczystości udział wzięła również I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, która reprezentowała ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna.

- Kłodawska kopalnia jest solą tej ziemi – od lat buduje ekonomiczną pomyślność naszego regionu Wielkopolski Wschodniej. Jest także tutaj jednym z ważniejszych pracodawców. Wszyscy pozostajemy dumni z naturalnych zasobów kopalni oraz wytrwałej pracy górników. Pamiętajmy o tym, że działalność kopalni wykracza poza województwo wielkopolskie i jest strategiczna również dla całej Polski – podkreślał minister Hoffmann w odczytanym przez wicewojewodę liście.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)