Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 04.02.2023 r. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki

Ocena:

Elektroniczny urząd skarbowy. Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Polska, Wielkopolska, Konin 31.10.2022 23:43

Elektroniczny urząd skarbowy. Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Pan Piotr Czeladziński, kierownik Referatu Wsparcia w Urzędzie Skarbowym w Koninie przekazał w załączeniu do nadesłanej na adres poczty elektronicznej naszej redakcji wiadomości syntetyczne zestawienie podstawowych informacji na temat nowych usług, które pojawiły się w ostatnich miesiącach na portalu e-Urząd Skarbowy i poprosił o ewentualne wykorzystanie wiadomości w materiałach informacyjnych przygotowywanych przez nasze portale internetowe. Przekazujemy więc dla Państwa te materiały w naszym artykule.

Co to jest e-US

e-Urząd Skarbowy to nowoczesny sposób komunikacji pomiędzy klientem, a urzędem. Jeśli masz urządzenie podłączone do internetu to urząd działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dlatego szybko i wygodnie można załatwić sprawy podatkowe - bez osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, czy na poczcie.

Taki sposób załatwiania spraw jest ciągle ulepszany, korzysta z niego coraz więcej osób i coraz większa liczba spraw jest załatwiana. Program do elektronicznych usług jest prosty i intuicyjny. Cały czas ulepszany i dostosowywany do potrzeb klientów.

Co można załatwić w eUS

Dostępnych jest już 20 konkretnych usług. Serwis jest  też przyjazny dla obcokrajowców – dostęp jest w wersji angielskiej oraz ukraińskiej.

Obecnie dostępne są usługi:

- Twój e-PIT – czyli możliwość złożenia zeznania podatkowego
- Możliwość elektronicznego wysyłania pism do organów podatkowych
- Pobieranie zaświadczeń, na przykład o dochodach, o niezaleganiu w podatkach 
- Sprawdzenie informacji na temat zwrotów PIT i VAT
- Sprawdzenie i możliwość aktualizacji danych podatnika 
- Aplikacja e-mikrofirma dla przedsiębiorców – teraz też zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur
- Sprawdzenie nałożonych na klienta mandatów karnych + możliwość ich opłacenia

Usługa eZaświadczenie

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się usługa e-zaświadczeń – jeśli  korzystamy z tej usługi wtedy bezpłatnie, bez uiszczania opłaty skarbowej, automatycznie, nawet w ciągu kilku sekund możemy otrzymać zaświadczenie.

Od wprowadzenia tej usługi do eUS  nasz urząd  "wydał" 200 eZaświadczeń, najwięcej bo 190 o dochodach. Jeśli  sprawa wymaga wyjaśnienia wtedy kierujemy elektroniczny wniosek na obsługę manualną. Chodzi na przykład o sytuacje gdy złożono wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach, a nie złożono zeznania podatkowego. Takich spraw tez mieliśmy już kilkadziesiąt.

Doręczenia elektroniczne eUS

Jeśli wyrazimy zgodę na komunikacje w systemie eUS, wtedy  wymiana korespondencji z urzędem skarbowym będzie odbywać się w formie elektronicznej. Jeśli jakaś korespondencja będzie do odebrania w e-urzędzie wtedy klient otrzyma zawiadomienie SMS-em lub mailem (również jednocześnie na te 2 kanały), tak jak zaznaczył w swoim wniosku o zgodzie na komunikacje elektroniczną.

e-Rezerwacja

Jeśli konieczna jest wizyta w urzędzie skarbowym można się na  nią umówić rezerwując  swoją wizytę na wybrany dzień i godzinę Można to zrobić dzwoniąc do urzędu pod numer 632456877 i wybierając wew. 1, można przyjść i umówić się w samym urzędzie na Sali obsługi, ale najlepiej jest zarezerwować wizytę  poprzez stronę  wizyta.podatki.gov.pl wybierając województwo i urząd który chcemy odwiedzić i sprawę którą chcemy załatwić. Każda osoba, która podała adres e-mail, otrzyma link do anonimowej ankiety. W ten sposób chcemy poznać opinie i wskazówki, co powinniśmy poprawić w pracy urzędu, tak, aby klienci czuli się jak najbardziej komfortowo, abyśmy mogli określić ogólne zadowolenie z wizyty, czy poziom  wysiłku, który klient włożył w załatwienie swojej sprawy. Ankietowani proszeni są również o ocenę czy pracownik urzędu był kompetentny, uprzejmy, pomocny, sprawny, komunikatywny i przyjazny.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)