Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 29.02.2024 r. Imieniny: Lecha, Lutomira

Ocena:

Do 30 grudnia 2022 roku każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS

Polska, Wielkopolska, Konin 19.10.2022 23:34

Do 30 grudnia 2022 roku każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

- Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 miliona użytkowników. Już teraz ponad 89 procent osób prowadzących własną działalność i ponad 87 procent firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.

- Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 roku. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil – dodaje Nowicka.

PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (na przykład banku lub urzędu).Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)