Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 29.02.2024 r. Imieniny: Lecha, Lutomira

Ocena:

Jak przygotować szwedzki stół dla gości?

14.10.2022 13:55

Jak przygotować szwedzki stół dla gości?

Imprezy często kojarzą się z przesiadywaniem przy stole, co można zmienić, przygotowując szwedzki stół, z którego goście wybiorą potrawy na stojąco. To często wykorzystywany sposób podania jedzenia na przykład na spotkaniach biznesowych, gdzie docenia się pełną swobodę poruszania się pomiędzy gośćmi i możliwość samodzielnego wyboru tego, co chcieliby oni zjeść i w jakich ilościach. Jak przygotować szwedzki stół, o czym pamiętać i jakie potrawy podać? Oto kilka wskazówek, dzięki którym impreza na pewno się uda.


 

Przygotowanie stołu i sposób podania potraw

 

 

 

 

Szwedzki stół w porównaniu z tradycyjną imprezą, na której każdy ma własne i na stałe przypisane miejsce przy stole, to przede wszystkim duże ułatwienie dla gospodarzy. Nie muszą oni nakładać pojedynczych porcji każdego podawanego dania czy nawet równomiernie rozkładać potraw pomiędzy gośćmi. Na szwedzkim stole często dania układa się według rodzajów potraw, oddzielając mięsa, sałatki, czy słone przekąski, od deserów i napojów.

 

 

Chociaż przy szwedzkim stole goście z założenia mają częstować się przekąskami na stojąco, warto zadbać o kilka miejsc siedzących. Z pewnością przydadzą się jeśli na imprezie czy spotkaniu mają pojawić się osoby starsze albo dzieci. Co ważne, nie należy jednak ustawiać krzeseł tuż przy stole, gdzie siedzące osoby mogłyby przeszkadzać innym gościom w wybieraniu przekąsek.

 

 

Stół warto nakryć białym gładkim obrusem dla eleganckiego efektu podania potraw. Można ustawić na nim ozdoby takie jak kwiaty czy świece, jednak co ważne, nie powinny być one za duże ani gęsto rozmieszczone, ponieważ mogą przeszkadzać w nakładaniu jedzenia na talerze.

 

 

Zastawa stołowa obowiązkowa przy szwedzkim stole to przede wszystkim małe talerze na przekąski, których najlepiej, aby było więcej niż gości. Każdą potrawę powinno się nakładać na czysty talerz, odkładając poprzednio użyty w wyznaczone miejsce.