Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 28.09.2023 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Ocena:

Dostępność Podaj Dalej, czyli wideo poradnik o tym, jak przystosować mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim

Konin 29.09.2022 21:45

Dostępność Podaj Dalej, czyli wideo poradnik o tym, jak przystosować mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim

Jak zorganizować przestrzeń w ciasnej kuchni, żeby osoba na wózku mogła bezpiecznie gotować? Jakie rozwiązania zastosować w łazience, przedpokoju czy sypialni, aby osoba na wózku mogła poruszać się tutaj swobodnie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w wideo poradniku, który powstał w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w ramach projektu „Dostępność Podaj Dalej".
Jak w nadesłanej do naszej redakcji informacji prasowej napisała Justyna Gach z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, poradnik wideo składa się z pięciu filmów przedstawiających dostępność przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu:

1. Przestrzeń wejściowa do mieszkania
2. Łazienka dla osób z niepełnosprawnością ruchową
3. Sypialnia
4. Kuchnia i jadalnia
5. Przestrzeń mieszkalna (tutaj pokazaliśmy rozwiązania, które w większości zostały zrobione samodzielnie. Są też takie, które można kupić, a naszym zdaniem warto było o nich wspomnieć).

Filmy dostępne są na kanale YouTube Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ [https://youtube.com/playlist?list=PLEth01E8XE1UJqjAlh7OMXUhDKoSRy0CY]

- Pomysł na przygotowanie takiego wideo poradnika zrodził się w naszych głowach już jakiś czas temu. To odpowiedź na potrzeby rodzin osób, które uległy wypadkom i nie wiedzą jak urządzić mieszkanie, żeby było w pełni funkcjonalne, kiedy wypadkowicz wróci ze szpitala do domu – podkreśla Maciej Wiatrowski, koordynator projektu.

Potrzeby zostały zebrane podczas spotkania dużej grupy osób z różnymi niepełnosprawnościami narządu ruchu. Następnie powstały scenariusze filmów, które zostały przetestowane i uzupełnione przez kolejną grupę osób z niepełnosprawnością. W ten sposób powstała pełna lista potrzeb i na jej podstawie powstał materiał wideo.

Dzięki wskazówkom zawartym w filmach osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zobaczą, w jaki sposób mogą urządzić swoje mieszkanie i z jakich konkretnych rozwiązań skorzystać, żeby stało się dla nich dostępne. To również świetny materiał dla projektantów wnętrz, którzy będą realizować projekty dostępnych mieszkań.
 Projekt „Dostępność Podaj Dalej” został przeprowadzony przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj dalej w ramach Projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Generator Dostępności” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)