Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 07.12.2023 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Ocena:

Wczoraj miała miejsce kolejna wypłata czternastek

Polska, Wielkopolska, Konin 16.09.2022 21:05

Wczoraj miała miejsce kolejna wypłata czternastek

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypadał na 15 września, mają powody do zadowolenia. Otrzymali czternastą emeryturę już wczoraj. Natomiast osoby, których termin płatności emerytury czy renty przypada na 20 września, dostaną swoje świadczenia w przyszłym tygodniu.

Jak zaznaczyła w nadesłanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim Krystyna Michałek, czternastą emeryturę w Wielkopolsce jak dotąd otrzymało 412,5 tysiąca emerytów i rencistów na kwotę ponad 495 milionów złotych. Zdecydowana większość z nich, bo aż 75 procent, to świadczenia wypłacone w pełnej wysokości, wynoszące 1217,98 złotych na rękę. W czwartek kolejne czternastki z ZUS  trafią do niemal 78 tysięcy osób z województwa wielkopolskiego. Suma wypłat to 94,6 miliona zł.

Dodatkowe świadczenie ZUS wypłaca razem z bieżącą emeryturą lub rentą, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Ostanie czternastki ZUS wypłaci 20 września.

Czternastka przysługuje nie tylko emerytom i rencistom, ale także osobom uprawnionym na przykład do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego Mama 4 plus.

Pełną kwotę czternastki otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 złotych brutto. Jeśli ktoś ma wyższą emeryturę czy rentę między 2900 złotych brutto a 4188,44 złotych brutto, to czternastka jest pomniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie jest jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury jest niższa niż 50 złotych.

Czternastki nie otrzymają osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4 188,44 złotych brutto, a także osoby, których wypłata emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia z ZUS była zawieszona na dzień 24 sierpnia.

Czternasta emerytura nie jest dochodem i nie ma wpływu na prawo do dodatku osłonowego. Nie wlicza się również do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatku mieszkaniowym, o pomocy społecznej oraz o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (czyli tak zwane 500 plus  dla osób niesamodzielnych). Nie jest również dochodem, przy ubieganiu się o  świadczenia rodzinne. Nie będzie także brana pod uwagę przy ubieganiu się przez seniora o pomoc społeczną. Z kwoty tego świadczenia nie dokonuje się żadnych potrąceń 
i egzekucji.

Wczorajsze czternastki
Typ: m4a Rozmiar: 1.91 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)