Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 05.02.2023 r. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Ocena:

RAZ, DWA, TRZY... STROISZ TY! Czyli WIEŚ JAK MALOWANA

Polska, Wielkopolska 18.08.2022 21:48

RAZ, DWA, TRZY... STROISZ TY! Czyli WIEŚ JAK MALOWANA

Konkurs na najpiękniejszą polską wieś w okresie dożynek na stałe wpisał się w rolniczy krajobraz Polski. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział prawie 250 wsi z całej Polski, a rok temu było ich już blisko 300. Organizatorzy zastanawiają się, czy znów pobity zostanie rekord...


Organizatorzy przyznają, że wyobraźnia rolników nie zna granic – i podkreślają, że to wiadomo nie od dziś. Na czas dożynek polskie wsie zmieniają się nie do poznania. Mieszkańcy dają z siebie wszystko, nad dachami domów królują budowle ze słomy, na ziemi wieńce i korony dożynkowe, z kolei na straganach regionalne przysmaki.

- Od 3 lat to święto wsi spokojnej i wesołej z dumą wspiera KRAMP, właściciel największej sieci sklepów rolniczo-technicznych. Stworzyliśmy konkurs „Wieś jak malowana”, aby pokazać całej Polsce potencjał rolników, ich wyobraźni i inwencji twórczej. Na co dzień staramy się zmieniać stereotyp polskich rolników, dlatego tak ważne jest, aby ludzie mogli zobaczyć, jak wspaniale celebrują oni zakończenie żniw i udane plony podczas dożynek. A my po prostu nagradzamy najpiękniej przystrojone wsie lub baloty. To dla nas ważne szczególnie dlatego, że tradycja ozdabiania wsi istnieje od dawna, biorą w niej udział całe, wielopokoleniowe rodziny, które KRAMP z przyjemnością wspiera i docenia na co dzień – tłumaczy Monika Leksowska, Dyrektor Marketingu KRAMP.

W 2021 roku zwycięzcami okazali się mieszkańcy wsi Budzisław Kościelny w gminie Kleczew (woj. wielkopolskie). W nagrodę dzieci z tej wsi otrzymały nowy, duży plac zabaw. A co było zwycięską pracą? Mieszkańcy Budzisławia Kościelnego przygotowali wesołą i pełną kolorów zagrodę z domkiem, młynem i zwierzętami. Urzekła nas ich pomysłowość, dbałość o szczegóły i ogrom pracy, jaką mieszkańcy musieli włożyć w przygotowanie dożynkowej zagrody. Jak zawsze organizatorzy byli zachwyceni ciepłym przyjęciem nas przez mieszkańców zwycięskiej miejscowości a radość dzieci z nowego placu zabaw spowodowała, że uśmiech nie schodził im z twarzy.

- Na polską wieś zawsze można liczyć. Nie ukrywam, że pierwsza edycja, w 2020 roku, to był dla nas poligon doświadczalny, nie mieliśmy żadnych oczekiwań, a wpłynęło ponad 200 zgłoszeń. Z kolei już rok temu naturalnie chcieliśmy pobić ten rekord pierwszej edycji i… udało się. Naturalnie chcemy więcej. Zobaczymy, może znów się uda? – mówi Leksowska.

To, czy uda się znów pobić rekord zgłoszeń, zależy także od Was. Tegoroczna, trzecia edycja akcji „Wieś jak malowana” rozpoczyna się już tradycyjnie, 15 sierpnia. Mogą w niej brać reprezentacje mieszkańców w sile od 2 do 10 osób. Zadanie – jak co roku to samo. Wspólne przystrojenie wsi lub balotu. Zgłoszenia ze zdjęciami swoich prac należy przesłać za pomocą strony internetowej: www.kramp-dozynki.pl do 20 września 2022. Zwycięzców poznamy w październiku.

W najpiękniej ozdobionej wsi w nagrodę stanie ufundowany przez KRAMP duży plac zabaw dla dzieci. 

Pełny regulamin konkursu znajdziecie na: www.kramp-dozynki.pl

Raz, dwa, trzy... stroisz Ty!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)