Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 09.12.2022 r. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Ocena:

MRiPS: Czternasta emerytura już wkrótce trafi do seniorów

Polska, Wielkopolska, Konin 08.08.2022 14:09

MRiPS: Czternasta emerytura już wkrótce trafi do seniorów

Już za trzy tygodnie rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury. – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To dodatkowe w tym roku wsparcie dla około 9 milionów emerytów i rencistów.


Jak za pośrednictwem skierowanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej wiadomości poinformowała naszą redakcję Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Małgorzata Czerepak, wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już za 3 tygodnie – 25 sierpnia bieżącego roku.

Zdecydowaliśmy o wypłacie czternastej emerytury również w tym roku, ponieważ zależy nam na zabezpieczeniu w jak największym stopniu sytuacji finansowej polskich seniorów, zwłaszcza tych o niższych świadczeniach. To naprawdę ważne wsparcie – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo czternasta emerytura? W jakiej wysokości?

Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych – otrzymają „czternastkę" w pełnej wysokości. To 1338,44 złotych.

Tak jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę", dzięki któremu przekroczenie kryterium na przykład o 200 złotych nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia. I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 złotych czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Ponad 11 miliardów złotych na „czternastkę" w 2022 roku

W tym roku czternasta emerytura trafi do około 9 milionów osób – około 7,7 miliona emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a około 1,3 miliona – w wysokości pomniejszonej. W 2022 roku na ten cel przeznaczono około 11,4 miliarda złotych.

Co ważne, czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, a to oznacza, że nie ma konieczności o nią.

Ważne terminy!

Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłaty tego świadczenia w ZUS to 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)