Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 02.12.2022 r. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Ocena:

Ceny ciepła rosną, więc Prezydent Miasta Konina apeluje do Prezesa Rady Ministrów...

Konin, Warszawa 05.08.2022 21:54

Ceny ciepła rosną, więc Prezydent Miasta Konina apeluje do Prezesa Rady Ministrów...

Z interwencją w sprawie rosnących cen ciepła zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Konina Piotr Korytkowski. W przesłanym piśmie prezydent wskazuje, że od 11 sierpnia – na skutek przedstawionych MPEC-owi przez ZEPAK SA nowych taryf – w Koninie od 11 sierpnia cena ciepła z miejskiej sieci wzrośnie  o około 67%. Powodem podwyżki, jak poinformował ZE PAK, są rosnące ceny biomasy, z której wytwarzane jest ciepło dla Konina.
Tak dużych podwyżek jeszcze nie było! – zaznacza prezydent Korytkowski.

Wprowadzone stawki są cenami zaliczkowymi i po zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfy PAK-PCE Biopaliwa i Wodór zostaną rozliczone. Stawki opłat za usługi przesyłowe MPEC-Konin Sp. z o.o. pozostają bez zmian.

Prezydent wyjaśnia, że zasadnym byłoby ustalenie maksymalnej ceny ciepła wytwarzanego z biomasy, jaka może być stosowana w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi z jednoczesnym wprowadzeniem rekompensaty dla ciepłowni (elektrociepłowni).  Jego zdaniem rekompensata ta „(...) pokryłaby różnicę pomiędzy ustaloną ceną maksymalną dla gospodarstw domowych a rzeczywistymi kosztami wytworzenia, czy też nabycia ciepła, zatwierdzonymi przez prezesa URE".

Ponadto wyrażam swoje zdecydowane poparcie dla wprowadzenia w życie zgłoszonych przez Platformę Obywatelską poprawek dotyczących rozszerzenia dopłat do ciepła systemowego z innych niż węgiel źródeł ciepła: gazu, oleju, pelletu. Obecny system dopłat powoduje, że osoby, które wykazały się odpowiedzialnością i zlikwidowały piece starego typu tzw. „kopciuchy”, są teraz pozbawione wsparcia. Ci natomiast, którzy nie zlikwidowali starych kotłów węglowych - w tym osoby, które naruszają przepisy uchwał antysmogowych - otrzymają „nagrodę” w postaci dodatku finansowego. Uważam, że konieczna jest zmiana systemu dopłat, tak aby uwzględniał potrzeby całego społeczeństwa, a nie dbał tylko o interesy wybranej grupy obywateli” – napisał prezydent Konina.

Swoim pismem władze miasta wpisały się w apele kierowane pod adresem rządzących przez miejskie spółki i Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany cen ciepła, poniżej przedstawiamy analizę wzrostu cen w 2022 roku w stosunku do roku 2021 w Koninie i innych miastach, w których nowe taryfy już zostały zatwierdzone i opublikowane przez Prezesa URE. Wyliczenia powstały w oparciu o rzeczywiste uśrednione zużycie ciepła (co+cw) do ogrzania domku jednorodzinnego (moc zamówiona 9 kW, roczne zużycie ciepła 45 GJ) i budynku wielorodzinnego (moc zamówiona 170 kW, roczne zużycie 970 GJ).

Źródło, zdjęcie i grafiki: www.konin.pl

Rosną ceny ciepła


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)