Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 03.12.2022 r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Ocena:

25 sierpnia pierwsze 14. emerytury

Polska, Wielkopolska, Konin 02.08.2022 13:04

25 sierpnia pierwsze 14. emerytury

Jak za pośrednictwem nadesłanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej wiadomości poinformowała nas rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie wielkopolskim Marlena Nowicka, już w tym miesiącu, 25 sierpnia, ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.Czternasta emerytura trafi do 9 milionów emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 miliona z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wśród osób uprawnionych są także osoby pobierające renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na 24 sierpnia 2022 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, między innymi emerytury, renty, renty socjalnej, czy świadczenia przedemerytalnego.

- "Czternastka" w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 złotych. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 złotych na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 miliona osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem w wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złotych czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 złotych – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, na przykład zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 miliarda złotych, w tym 9,5 miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.

Pierwsze 14. emerytury
Typ: aac Rozmiar: 5.51 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)