Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Rozrasta się sieć wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Wielkopolsce

Wielkopolska 15.06.2022 21:14

Rozrasta się sieć wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Wielkopolsce

Środowiskowe Domy Samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są one przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek. 
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał już umowy na budowę dwóch placówek – w Trzciance oraz w Wolsztynie. Zarówno na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, jak i wolsztyńskiego, nie funkcjonuje żaden Środowiskowy Dom Samopomocy, więc istnieje ogromne zapotrzebowanie na świadczenie usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz członków ich rodzin.

Pierwszy projekt, który został dofinansowany kwotą o wysokości 3 515 430 złotych, obejmuje budowę nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Trzciance na ulicy Wita Stwosza 9 wraz z zakupem pierwszego wyposażenia.

- Dzięki dofinansowaniu powstanie 30 miejsc dla osób przewlekle chorych psychicznie, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. To bardzo ważny i bliski mojemu sercu projekt, który pozwoli na zaopiekowanie się takimi osobami i ich adaptację do funkcjonowania w społeczeństwie - podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Dom będzie również dostosowany do osób z niepełnosprawnościami i nowocześnie wyposażony. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść 357,61 m2.

Placówka w Wolsztynie również będzie dysponować 30 miejscami pobytu dziennego przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi tj. przewlekle psychicznie chorych, z niepełnosprawnością intelektualną oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, w tym 10 miejsc dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi (typ domu ABC). Dofinansowanie w wysokości 4 146 104 złote pokryje budowę placówki oraz zakup pierwszego wyposażenia. 

Przygotowana koncepcja zakłada budowę parterowego budynku o powierzchni 467,03 m2, w miejscu ustronnym, dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewniającym bezpieczeństwo i spokój uczestnikom, bez barier architektonicznych.

- Sprawy społeczne, pomoc ludziom, to jeden z naczelnych priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rząd stara się, by w przypadku osób niepełnosprawnych ich los był lepiej wspierany przez państwo niż było to dotychczas – dodaje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. 

Z upoważnienia wojewody wielkopolskiego I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podpisała umowy na dofinansowanie zadań inwestycyjnych dla Środowiskowych Domów Samopomocy dla następujących samorządów:

• Gmina Kościan: 70 000 złotych,
• Gmina Krzywiń:  31 052 złotych,
• Gmina Swarzędz: 785 388 złotych,
• Gniezno: 44 034 złotych,
• Powiat Jarociński: 20 000 złotych,
• Powiat Kaliski:  28 400 złotych,
• Poznań: 70 000 złotych ŚDS „Ognik” w Poznaniu oraz 656 295 złotych ŚDS „Śmiałek” w Poznaniu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)