Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena:

Informacja ze spotkania rolników Powiatu Konińskiego w ramach programu ekologicznego na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach wiejskich

Konin, Brześć Kujawski 13.05.2022 21:13

Informacja ze spotkania rolników Powiatu Konińskiego w ramach programu ekologicznego na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach wiejskich

Wielkopolska Izba Rolnicza Rada Powiatowa w Koninie wspólnie z Wydawnictwem Duszpasterstwa Rolników, była organizatorem wyjazdu studyjnego w dniu 11 maja 2022 roku dla rolników oraz kobiet rolniczek z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenach rolniczych powiatu konińskiego do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w ramach projektu: Ekologia - ochrona środowiska - świadomość ekologiczna - Edukacyjny program ekologiczny na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zrównoważonego rolnictwa dla środowiska naturalnego.








W spotkaniu wzięli udział; Organizator przedsięwzięcia pani Jolanta Nawrocka – Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie i Członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz aktywni rolnicy członkowie WIR z terenu powiatu konińskiego, a także przedstawicielki kół gospodyń wiejskich /KGW Bielawy, KGW Biskupice, KGW Rudzica, KGW Sławsk/. Wykładowcami na tym spotkaniu byli: Prof. Henryk Sobczuk, Prof. Bożena Łozowicka, Dr Wacław Strobel, Dr hab. Rafał Wawer, Mgr Agnieszka Kozioł, Mgr Iryna Kulkova, Mgr Damian Badora.

Warsztaty edukacyjne dla rolników, mieszkańców wsi, kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego miały na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologii oraz wskazanie praktycznych rozwiązań w zakresie prowadzenia ekologicznych gospodarstw rolniczych. Działania rolne odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu krajobrazu naszego kraju. Rolnictwo jest przyczyną powstania i podstawą trwania wielu ekosystemów charakteryzujących się bioróżnorodnością. Grunty rolne są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji żywności oraz odnawialnych surowców, jednak ochrona bioróżnorodności i trwała działalność rolna są ściśle ze sobą powiązane.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat chaos i dzikość bioróżnorodności zastąpiliśmy monokulturowym porządkiem. Zamiast puszczy – lasy sosnowe w równych rzędach, zamiast bujnych łąk – przystrzyżone trawniki i rabatki, zamiast małych gospodarstw ekologicznych – zintensyfikowana produkcja rolna. W zbyt szybkim tempie zanikają na Ziemi kolejne gatunki, a my ludzie – tracimy korzyści wynikające z bioróżnorodności.

Zapominamy niestety, że jesteśmy częścią ekosystemu i bez jego prawidłowego funkcjonowania, jako gatunek możemy sobie, nie poradzić.

Niekorzystne ekologicznie i socjologicznie konsekwencje realizacji industrialnych koncepcji wzrostu gospodarczego wywołały działania zmierzające zarówno do zmiany poglądów w teorii ekonomii na temat roli zasobów środowiskowych w procesie wzrostu gospodarczego, jak również stały się katalizatorem procesu zmian stanowiska decydentów oraz wsparcia operacyjnego (finanse, regulacje prawne) programów ochrony środowiska, w tym również na obszarach wiejskich i w odniesieniu do rolnictwa.

Pomiędzy rolnictwem a środowiskiem zachodzą zróżnicowane relacje, o zmieniających się w czasie efektach. Rolnictwo bowiem, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu jakości żywności i środowiska. W stosunku do środowiska przyrodniczego rolnictwo występuje w podwójnej roli: z jednej strony jest użytkownikiem zasobów naturalnych przyczyniającym się również do jego degradacji, a z drugiej generuje korzyści środowiskowe poprzez zachowanie ich żywotności.

Relacje rolnictwa ze środowiskiem są uwarunkowane polityką rolną i ekologiczną – ich celami, środkami, instrumentami oraz stopniem integracji. Brak tej integracji jest podstawową przyczyną generowania niekorzyści środowiskowych. Z tego względu ogromną rolę odgrywa podejmowanie wszelkich działań zmierzających do zapewnienia zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym o charakterze ekologicznym.

Musimy widzieć, że koszty środowiskowe i społeczne panującego w gospodarce nastawienia na zysk są ogromne. Reasumując rolnicy ekologiczni to ludzie wierzący w ideę rolnictwa współpracującego z przyrodą, a nie dążącego do jej zdominowania.

Spotkanie rolników Powiatu Konińskiego


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)