Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 02.07.2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Sprawdzone sposoby na czyste akwarium

21.02.2022 15:13

Sprawdzone sposoby na czyste akwarium

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego akwarysty jest dbanie o czystość całego zbiornika. Zadbane akwarium z krystalicznie przejrzystą wodą stanowi nie tylko miłą ozdobę pomieszczenia, ale i doskonałe warunki do hodowli ryb oraz innych podwodnych stworzeń. Oto kilka metod, które pozwolą sprawić, że woda i akwarium zostanie utrzymane w czystości.


 

Odpowiednie oświetlenie i filtracja

Zakładając akwarium musimy zadbać przede wszystkim o należyte oświetlenie i skuteczną filtrację. Aby zbiornik prezentował się atrakcyjnie, światło powinno mieć optymalną moc i spektrum właściwe dla dobrego rozwoju roślin. Zadbane, zdrowe rośliny także mają wpływ na klarowność wody, gdyż pobierają dwutlenek węgla, a produkują tlen. Dlatego też należy zadbać o ich dobrą kondycję i wspomóc ich rozwój dostarczając odpowiedniej ilości mikro i makro elementów (żelaza, potasu, azotu, fosforu), a także C02.

Filtr w akwarium powinien być odpowiednio duży z gąbką i ceramiką – mediami filtracyjnymi, które należy systematycznie czyścić. Zanieczyszczenia, które istotnie wpływają na klarowność wody, a więc wszelkie resztki pożywienia, rybie odchody, rozkładające się rośliny, może skutecznie usunąć dobrej jakości filtr. Niektórzy, aby zwiększyć wydajność i zapewnić pożądany ruch wody, stosują dwa lub więcej filtrów zewnętrznych, z których jeden jest stosowany jako prefiltr służący do wstępnego oczyszczania wody. Ważnym elementem pielęgnacji akwarium jest także czyszczenie wkładów filtracyjnych. Zabieg ten z reguły należy wykonywać raz w miesiącu. Aby nie zniszczyć pożytecznych bakterii zasiedlających filtr, wkłady powinniśmy płukać przy użyciu wody pobranej ze zbiornika. Co kilka tygodni warto dokładnie oczyścić elementy dekoracyjne (np. korzenie) i przyciąć rośliny.