Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 02.07.2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Rynek pracy w Koninie. Gdzie szukać pracy?

17.02.2022 17:31

Rynek pracy w Koninie. Gdzie szukać pracy?

Konin to jedno z najbardziej znanych miast, leżących w województwie wielkopolskim. Według danych GUS z 31 grudnia 2020 r., Konin liczył 72 539 mieszkańców. W ten sposób zajął on 48 miejsce, jeżeli chodzi o najludniejsze miasta w Polsce. Czy osoby dorosłe, powyżej osiemnastego roku życia, nie mają problemu ze znalezieniem w tym mieście, powiecie pracy?


Jaki jest poziom bezrobocia w Koninie?

Stopa bezrobocia dla Polski wyniosła w 2021 roku 5,4%. W Koninie, w roku 2021, stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,8%. Dla powiatu konińskiego - 9,0%. A jak wyglądały te dane w latach poprzednich? 

W roku 2019 stopa bezrobocia dla Polski wyniosła 5,2%, dla województwa wielkopolskiego - 2,8%, dla Konina - 5,4%, w powiecie konińskim - 7,9%. Warto jednak przypomnieć, że w 2019 roku nikt w Polsce nie był świadom tego, że już niedługo przez świat, w tym również przez Polskę, będą przetaczały się kolejne fale pandemii koronawirusa, które sprawią, iż wiele osób straci zatrudnienie.

W roku 2020 stopa bezrobocia dla Polski wyniosła 6,1%, dla województwa wielkopolskiego - 3,7%, dla Konina - 6,9%, w powiecie konińskim - 9,5%. 

Na szczęście, z biegiem czasu, można zauważyć, że stopa bezrobocia obniża się. Jest to ewidentny znak, że coraz większa liczba osób ponownie może liczyć na stałe zatrudnienie.

Gdzie szukać ofert pracy?

Przede wszystkim w internecie! Jest to największe i najlepsze źródło, dzięki któremu można mieć dostęp do ogłoszeń zamieszczanych przez różnych pracodawców. Oferty pracy w Koninie na gowork.pl są niezwykle interesujące. W szczególności, że odnoszą się one do najróżniejszych branż. Można tam znaleźć ogłoszenia dotyczące stałego zatrudnienia i nie tylko. Wiele osób szuka czegoś dodatkowego, z możliwością “dorobienia”. Na takich portalach i dla nich znaleźć można wiele ciekawych ofert, które stwarzają ogrom możliwości. Wystarczy je tylko przejrzeć - poczynając od tych najnowszych, po te nieco starsze, gdzie również ukrywać się może wiele ciekawych ogłoszeń. 

Skąd wiedzieć, czy ogłoszenia pochodzą od rzetelnych i uczciwych pracodawców? Takie obawy chodzą po głowie wielu osobom. Na szczęście, wszystkie ogłoszenia, przed publikacją są weryfikowane pod tym kątem. Wszystkie oferty zawierają szereg informacji, które są ważne dla potencjalnego kandydata - w tym, chociażby wymagania, jakie trzeba spełniać aplikując na poszczególne stanowiska pracy.

Praca “od zaraz”

W jakich branżach czeka praca “od zaraz” w Koninie oraz w powiecie konińskim? Oto najpopularniejsze sektory, gdzie nadal brakuje chętnych pracowników:

  • budowlanka - w szczególności osoby posiadające uprawnienia, w tym, chociażby monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, technicy budownictwa;
  • IT - administratorzy stron internetowych, analitycy, projektanci i programiści, graficy komputerowi;
  • elektryczny - elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki;
  • medycyna i usługi opiekuńcze - farmaceuci, fizjoterapeuci, masażyści, opiekunki dziecięce, opiekunowie osób starszych, psychologowie, psychoterapeuci;
  • przemysł - krawcy, pracownicy produkcji odzieży, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych.

Wśród branż, gdzie można znaleźć również zatrudnienie, wymienia się także handel, gastronomię, księgowość, beauty, TSL. 

Problem z zatrudnieniem (gdzie występuje zbyt duża ilość pracowników) mogą mieć ..absolwenci szkół wyższych. Lista ofert pracy dla takich osób jest zdecydowanie za mała. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)