Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 02.07.2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Waloryzacja 2022 - 7 procent więcej dla emerytów i rencistów

Polska, Wielkopolska, Konin 17.02.2022 11:57

Waloryzacja 2022 - 7 procent więcej dla emerytów i rencistów

Od 1 marca 2022 roku emerytury i renty wzrosną o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają też tak zwane trzynastki.


Tegoroczna waloryzacja to waloryzacja procentowa. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto na dzień 28 lutego 2022 roku przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 procent. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na przykład: jeśli w lutym 2022 roku emerytura wynosiła 2000 złotych brutto, to w marcu wzrośnie o 140 złotych brutto (2000 złptych x 107% = 2140 złotych brutto).

Żeby nasze świadczenie zostało zwaloryzowane, nie trzeba składać żadnego wniosku. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce -  Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu „trzynastki”. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZUS zwaloryzuje świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, na przykład dodatek pielęgnacyjny, czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają stosunkowo długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 złotych brutto, czyli o prawie 88 złotych więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 złotych. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 złotych. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 złotych.

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tak zwanych trzynastek. W tym roku świadczenie to wyniesie 1338,44 złotych brutto.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

„Trzynastkę” otrzymają osoby, które, na 31 marca, będą miały  prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Waloryzacja 2022
Typ: aac Rozmiar: 7.77 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)