Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 02.07.2022 r. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Ocena:

Dziś Dzień Pizzy! Tego o pizzy pewnie nie wiedzieliście :)

09.02.2022 10:50

Dziś Dzień Pizzy! Tego o pizzy pewnie nie wiedzieliście :)

Polacy uwielbiają pizzę, a gdy jest to pizza zdobywcy tytułów Mistrza Włoch, Europy i V-ce Mistrza Świata Valerio Valle to nie ma ona sobie równych! Dlatego z okazji jej wielkiego święta zapytaliśmy Mistrza dlaczego pizza to tak wyjątkowe danie.  


- Pizza to popularne danie na świecie, ale dopiero gdy spróbujemy tej prawdziwie włoskiej, przygotowywanej według rzemieślniczych metod, odkryjemy w czym tkwi jej fenomen. Jest chrupiąca, aromatyczna, lekkostrawna –  zdradza Valerio Valle. Według niego jej popularność wynika z faktu, że jest pyszna, ale też dlatego, że każdy może wybrać coś dla siebie, dobór dodatków jest w sumie nieograniczony. Sery, wędliny, warzywa, co kto lubi. Uwielbiam pizzę także za to, że łączy ludzi – tak łatwo się nią dzielić i wymieniać kawałkami – dodaje Valerio.

 

Z okazji Dnia Pizzy restauracja Tutti Santi, która jako jedyna w Polsce serwuje pizzę według autorskiej receptury Mistrza Valle przygotowała garść ciekawostek, dzięki którym zaskoczycie swoich bliskich podczas wspólnej uczty przy włoskiej pizzy. Tego o pizzy pewnie nie wiedzieliście!

 

- Polacy mogą się szczycić tytułem Mistrzów Pizzy.

Reprezentacja Tutti Santi zwyciężyła na Mistrzostwach Campionato Italia Pizza in Tour 2021 w Abruzji we Włoszech. W skład reprezentacji weszli polscy pizzaiolo, którzy na co dzień pracują w polskiej sieci pizzerii Tutti Santi. Ich zdolności i pomysłowość zaskoczyły jury – w sumie zdobyli aż osiem pucharów, w tym najważniejszy za zajęcie 1. miejsca w pizzy klasycznej.

 

- Pizza to skarb!

W 2017 roku została wpisana na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO.

 

- Pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów.

Wynalazł ją Grek mieszkający w Kanadzie!

 

- Najlepsze włoskie ciasto na pizzę wymaga wielu godzin przygotowań i dojrzewania w idealnych do tego warunkach.

Kto nazywa ją fast food’em mało wie o włoskiej pizzy ;)

 

- Pizza na królewskim stole? Tak!

W Polsce pierwsze wzmianki o pizzy pojawiają się za czasów Zygmunta Starego. Za sprawą królowej Bony na stałe zagościła w jego jadłospisie.

 

- Największą popularność pizza zdobyła w XVIII wieku.

To wtedy w Neapolu powstała pierwsza znana i funkcjonująca do dzisiaj pizzeria!

 

 

------

Tutti Santi to sieć pizzerii, których patronem i współzałożycielem jest Mistrz Europy i Włoch w pizzy klasycznej Valerio Valle. Jest on wielokrotnie nagradzanym, jednym z czołowych włoskich pizzaiolo, który zdobywa tytuły na międzynarodowych konkursach pizzy we Włoszech i w innych krajach.  Został też wyróżniony tytułem Ambasciatore del Gusto (pol. Ambasadora Smaku). Do wyrobu pizzy w Tutti Santi wykorzystywane są najwyższej jakości produkty, sprowadzane bezpośrednio z Włoch, jak Mozzarella di Bufala, Pecorino Romano, Provolone, Prosciutto Crudo, Pancetta lub Bresaola. Restauracje Tutti Santi mieszczą się w Kaliszu, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim, Kielcach, Koninie, Głogowie, Lubinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Łodzi.

Dziś Dzień Pizzy! Tego o pizzy pewnie nie wiedzieliście :)


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)