Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 29.05.2022 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Ocena:

Kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Polska, Wielkopolska, Konin 26.01.2022 18:33

Kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił właśnie specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.


Przepisy ustawy - tak zwany Polski Ład - wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu – wyjaśnia Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik.’

ZUS dokłada wszelkich starań, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów.
 
Już od października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza otwarte szkolenia i dyżury dla zainteresowanych. Spośród pracowników wyznaczył liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania pracodawców. Ponadto na stronie internetowej ZUS znajdują się specjalne materiały i poradniki dotyczący zmian – dodaje rzeczniczka. 

Kalkulator ZUS
Typ: aac Rozmiar: 3.62 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)