Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 29.05.2022 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Ocena:

Przyszłość należy do bezpiecznych płatności Blik

Konin 17.01.2022 22:23

Przyszłość należy do bezpiecznych płatności Blik

Polscy konsumenci płacąc za towary i usługi, mają do dyspozycji wiele, nowoczesnych metod płatności. Oferta firm, które pośredniczą w przelewach online, np: portfeli elektronicznych, wystawców kart kredytowych wydaje się z pozoru bardzo atrakcyjna. Jednak czy przekazując pieniądze sprzedawcy, zwłaszcza w Internecie, zastanawiamy się, czy są one bezpieczne? Obecnie, według różnych szacunków z zakupów online korzysta ponad 80% polskich konsumentów. Aż czterech z dziesięciu Polaków deklaruje, że kupując, wykorzystuje swój telefon komórkowy. Zagrożenia mogą pojawić się na każdym etapie transakcji online i skutkować nie tylko kradzieżą tożsamości, ale także phishingiem, czyli wyłudzeniem poufnych informacji przez podszycie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.


Nie bez powodu, największe polskie banki już w 2013 roku stworzyły system płatności elektronicznych, którego główną zaletą obok niskich kosztów operacyjnych i prostoty, było bezpieczeństwo użytkownika. Tak powstał Blik, całkowicie polska metoda mobilnych płatności, dzięki której konsumenci z naszego kraju mogą nie tylko kupować towary, ale także usługi. Ostatnio szczególną popularnością cieszą się płatności Blik kasyno, a także przelewy na telefon komórkowy. Obecnie Blik jest niewątpliwym liderem krajowego rynku. Tylko w 2021 roku przy pomocy tej błyskawicznej i bezpiecznej metody płatności zrealizowano 65% więcej operacji niż w rok wcześniej. Na co dzień korzysta z niego blisko dziewięć milionów klientów. Polacy doceniają w Bliku przede wszystkim jego prostotę. Aby dokonać transakcji zakupu, wystarczy podanie tylko swojego numer telefonu. Płatność jest akceptowana po przepisaniu 6-cyfrowego, jednorazowego i ważnego tylko przez dwie minuty kodu, który pojawia się w aplikacji naszego banku. Całość procesu jest automatyczna, nieskomplikowana i co najważniejsze, kupujący nie jest obciążany żadną dodatkową opłatą. Jedynie sprzedawca ponosi koszty i przekazuje stosunkowo niewielką, w porównaniu do innych alternatywnych form płatności, opłatę na rzecz Blik.

 

Jednak zakupy online z Blik to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Korzystający z usług tej metody płatności, nie podaje żadnych numerów kont bankowych, kart kredytowych, PIN lub kodów weryfikacyjnych CVV/CVC. Wszystkie transakcje internetowe z Blik są uwierzytelniane z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów. Konsument nie ujawnia także swoich danych osobowych np. imienia i nazwiska, miejsca i daty urodzenia czy numerów identyfikacyjnych NIP i PESEL. Dzięki temu, że Blik jest polską metodą płatności, jego funkcjonowanie jest regulowane także przez przepisy unijne. Operacje wykonane przy jego pomocy muszą podlegać silnemu uwierzytelnieniu klienta w postaci np. weryfikacji tożsamości przy użyciu SMS, danych biometrycznych i haseł dostępu. Polski system płatności podpisuje umowy o współpracę jedynie z takimi sprzedawcami, którzy są zobowiązani do przestrzegania  przepisów RODO, a ich witryny posiadają certyfikaty SSL.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)