Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena:

Pierwsze objawy przeziębienia i grypy - 5 sposobów na ich zwalczenie

17.01.2022 22:04

Pierwsze objawy przeziębienia i grypy - 5 sposobów na ich zwalczenie

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie podatni na infekcje. Pierwsze objawy przeziębienia i grypy to zazwyczaj spadek samopoczucia, ból gardła, katar i często podwyższona temperatura. Symptomy te powinny nas skłonić do szybkiego działania, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. W jaki sposób można je zwalczać? Podpowiadamy.


Gorąca kąpiel i odpoczynek

Pierwsze objawy infekcji to często spadek samopoczucia, ból głowy, drapanie w gardle i wysuszenie śluzówki nosa. Kiedy tylko poczujemy, że zaczyna się u nas przeziębienie, warto wziąć gorącą kąpiel i położyć się do ciepłego łóżka.

 

Ciepły napój

Dobrze jest również wypić rozgrzewającą herbatę np. z miodem, cytryną i sokiem malinowym. Wszystkie te zabiegi mają na celu zahamowanie namnażania się wirusów w naszym organizmie. Jeżeli podwyższa się temperatura naszego ciała, wówczas wirusy przestają się namnażać lub proces ten przebiega znacznie wolniej, dzięki czemu nasz układ immunologiczny może skuteczniej zareagować na atakujący nas patogen. Jeżeli jednym z pierwszych objawów jest ból głowy bez gorączki, należy sięgnąć po leki na migrenę.

 

Leki na objawy przeziębienia i grypy

Jeżeli dolegliwości się nasilają, warto sięgnąć po leki na objawy przeziębienia i grypy. Są to preparaty wieloskładnikowe, których zadaniem jest obniżenie gorączki oraz zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Najczęściej ich głównym składnikiem są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak: paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy, które działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dodatkowo preparaty takie mogą zawierać np. pseudoefedrynę, która zmniejsza obrzęk śluzówek. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się obniżać temperatury poniżej 38 stopni, ponieważ gorączka jest częścią naturalnej reakcji obronnej organizmu. Sam wzrost temperatury zazwyczaj jest nieszkodliwy i zwykle kończy się skuteczną obroną przed infekcją.

 

Inhalacje

Inhalacja jest wskazana przy wszystkich dolegliwościach górnych dróg oddechowych, szczególnie infekcjach zatok, kaszlu i katarze. Można ją łatwo przeprowadzić w domu. Należy wówczas postawić na stole duży garnek lub miskę, napełnić ją gorącą wodą i dodać np. sól fizjologiczną. Następnie nałożyć ręcznik na głowę i pochylić się nad garnkiem lub miską. 

 

Domowe sposoby

Warto wypróbować też domowych sposobów łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Można wykonać syrop z czosnku i cebuli. Mikstura taka ma właściwości antybakteryjne i może być stosowana nawet przez dzieci i osoby starsze. Ból gardła z kolei można zwalczać stosując domowe płukanki z wody i soli lub ziół. 

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)