Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

W lutym będą zwroty nadpłaconego podatku dla emerytów i rencistów

Wielkopolska, Konin 11.01.2022 13:22

W lutym będą zwroty nadpłaconego podatku dla emerytów i rencistów

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 złotych do 12 800 złotych będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.


W piątek Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 złotych do 12 800 złotych będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.
 
Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu będzie neutralne. Nic nie stracą, a ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 procent w przypadku rencistów. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie.

Najwięcej kwotowo zyskają osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 złotych miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej, nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotne. Emeryt z takim świadczeniem, przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 złotych, ponieważ nie zapłaci podatku 187 złotych miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 złote.
 

Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 złotych brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 złotych. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 złote miesięcznie, a 864 złote rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tysiące złotych brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 złotych miesięcznie, czyli 1776 złotych rocznie.

Zgodnie z założeniami Polskiego ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Marlena Nowicka
rzeczniczka prasowa ZUS 
w Wielkopolsce

Emeryci nie stracą
Typ: aac Rozmiar: 5.09 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)