Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 29.05.2022 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Ocena:

Prawie 106 tysięcy wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy wpłynęło do ZUS-u

Wielkopolska 03.01.2022 20:27

Prawie 106 tysięcy wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy wpłynęło do ZUS-u

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Do tej pory do ZUS-u wpłynęło prawie 106 tysięcy wniosków, z czego niemal 12 tysięcy wniosków złożyli rodzice z województwa wielkopolskiego.


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie do 12 tysięcy złotych Będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 złotych przez dwa lata lub po 1000 złotych miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków 
o nowe świadczenie.

Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma dwa miesiące od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

500 plus

Od stycznia rodzice mogą składać także wnioski o nowe świadczenia wychowawcze 500 plus, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, natomiast od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 roku. Natomiast gminy jeszcze do końca maja 2022 roku będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń.

Dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500 plus ZUS przygotował specjalny kreator na PUE ZUS, który pomoże krok po kroku wypełnić wniosek. Klienci mogą również liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą założyć konto na  Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożyć internetowo wniosek o 500 plus.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Nagranie video o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym poniżej:

https://drive.google.com/file/d/1FwaytofRlH3vf6APD3BT4w5LtvSYUh5a/view

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Typ: M4A Rozmiar: 1.59 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)