Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 29.05.2022 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Ocena:

Wielkopolskie: cudzoziemcy coraz chętniej osiedlają się w regionie

Wielkopolska 30.12.2021 11:23

Wielkopolskie: cudzoziemcy coraz chętniej osiedlają się w regionie

Liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt wydane w województwie wielkopolskim przekroczyła 50 tysięcy. osób. Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że nieco ponad 70 procent tej grupy stanowią obywatele Ukrainy.


Do najliczniejszych grup obcokrajowców, którzy osiedlili się w województwie wielkopolskim należą obywatele: Ukrainy – 36,1 tysiąca osób, Białorusi – 1,9 tysiąca osób, Gruzji – 1,8 tysiąca osób, Niemiec – 1,1 tysiąca osób oraz Mołdawii – 0,9 tysiąca osób.

Około 70% cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt to osoby poniżej 40. roku życia, a 28% w przedziale 40 - 59 lat. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 30,1 tysiąca osób (60%), w porównaniu do 20,1 tysiąca kobiet.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju.

Wśród najliczniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców w województwie wielkopolskim przeważają zezwolenia na pobyt czasowy (do 3 lat) – 82%, zezwolenia na pobyt stały – 8% oraz zarejestrowany pobyt obywatela UE – 8%.

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo np. w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Więcej aktualnych informacji na temat trendów migracyjnych i pracy urzędu można znaleźć na stronie udsc.gov.pl oraz kanałach w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)