Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 26.09.2023 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ocena:

Pandemia i inflacja stoją na drodze Świątecznej Zbiórki Żywności - oznacza to, że część rodzin spędzi głodne święta

Wielkopolska 01.12.2021 18:46

Pandemia i inflacja stoją na drodze Świątecznej Zbiórki Żywności - oznacza to, że część rodzin spędzi głodne święta

Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbyła się w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce w dniach 26-27 listopada br., zakończyła się zebraniem zaledwie 233 ton produktów żywnościowych. To aż o 70% mniej niż Banki zbierały przed rozpoczęciem pandemii. Świąteczna Zbiórka Żywności wciąż jednak trwa i pomóc można w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl.W ostatnich latach Świąteczna Zbiórka Żywności regularnie przekraczała wynik 700 ton zebranych produktów żywnościowych – oznaczało to, że wiele osób potrzebujących wsparcia otrzymywało paczki żywnościowe na święta. Sytuacja zmieniła się w 2020 roku, gdy zebrano zaledwie 76 ton produktów – wpływ na to miała trwająca pandemia koronawirusa oraz brak możliwości udziału wolontariuszy w zbiórce. Już w ubiegłym roku, Banki Żywności nie miały szansy wspomóc wszystkich potrzebujących. Również zawartość paczek, była skromniejsza niż w ubiegłych latach.

Według wstępnych szacunków Federacji Polskich Banków Żywności wszystko wskazuje na to, że 2021 rok również będzie rozczarowujący pod względem wyników zbiórki. Zaledwie 233 tony produktów żywnościowych udało się zebrać w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce. Dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wynik Świątecznej Zbiórki Żywności jest rosnąca w Polsce inflacja. Jak podał 30 listopada br. Główny Urząd Statystyczny – inflacja w listopadzie wzrosła o 7,7% rok do roku. Oznacza to, że wzrost cen w szczególności dotyka osoby żyjące w ubóstwie. To one będą musiały dokonać drastycznych wyborów z czego zrezygnować na wigilijnym stole. Rosnąca inflacja ma również wpływ na potencjalnych darczyńców, którzy zaczynają się wahać nad zakupem dodatkowego produktu w celu jego podarowania osobom potrzebującym.

- Sytuacja jest trudna dla wielu osób w Polsce. Prawie 2 mln Polaków, 5,2% spośród nas, żyje poniżej progu ubóstwa – jak pokazują dane GUS. Z drugiej strony osoby, które chcą pomóc mogą kupić mniej produktów niż rok temu, a wszystko z powodu wyższych cen żywności. Mamy jednak jeszcze szansę, żeby uratować tegoroczne święta, a to dzięki zbiórce online w charytatywnym sklepie zbiorkazywnosci.pl. Zróbmy wszystko, aby te święta nie były głodne – apeluje Beata Ciepła Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Osoby, które chcą pomóc mogą odwiedzić charytatywny sklep online Świątecznej Zbiórki Żywności: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia są wirtualne produkty. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online potrwa do 20 grudnia bieżącego roku.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)