Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

Przepisy dotyczące hazardu w Europie Wschodniej

12.11.2021 19:17

Hazard zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród ludności. Możliwość trafienia wielkiego jackpota zawsze jak magnes przyciągała klientów różnych zakładów hazardowych, co nieuchronnie prowadziło do różnego rodzaju problemów. W branży hazardowej krążyło dużo pieniędzy, co doprowadziło do konieczności stworzenia ram prawnych dla branży hazardowej. W większości krajów europejskich wprowadzono przepisy regulujące branżę hazardową, w pozostałych hazard był surowo zabroniony. Wraz z nadejściem Internetu życie przeciętnego człowieka zmieniło się dramatycznie.

A także w branży hazardowej. Pojawiły się kasyna online, w których można grać bez wychodzenia z domu. Nawiasem mówiąc, agregatory witryn kasyn online mogą pomóc w wyborze przyzwoitego portalu z grami. Tutaj możesz również uzyskać pełną lista legalnych kasyn w Polsce. Pojawienie się ogromnej liczby nowych kasyn online doprowadziło do konieczności zmiany przepisów dotyczących hazardu w krajach UE. A sytuacja z zakazem działalności hazardowej w wielu krajach, w której rozpowszechnił się hazard online, wymagała poważnych decyzji.

Nowoczesna Polska i branża hazardowa

Jak wiadomo, ludność przytłaczającej części Europy Wschodniej w drugiej połowie XX wieku musiała znosić wiele wstrząsów, zarówno w życiu politycznym, jak iw życiu codziennym. Oczywiście dotknęli również branży hazardowej. Przed upadkiem Układu Warszawskiego hazard był albo całkowicie zakazany, albo całkowicie kontrolowany przez machinę państwową. A Polska nie wyglądała tutaj na wyjątek od reguły. Obecnie rządy większości krajów europejskich zaczynają legalizować wszystkie istniejące rodzaje hazardu. Wynika to w dużej mierze z szybko rosnących przychodów branży. Już w większości krajów Unii Europejskiej zalegalizowano kasyna online, co znacznie ułatwiła nieszczęsna epidemia koronawirusa.

Zmiany w polskich przepisach dotyczących hazardu

Ostatnia ustawa hazardowa w RP pochodzi z 2011 roku. Całkowicie zalegalizował hazard naziemny, który obejmuje zarówno klasyczne kasyna, jak i bukmacherów. Jednocześnie nie dotknęła sfery hazardu online, która była dopiero na samym początku swojej podróży. W tym roku zostały zaproponowane poprawki do tej ustawy, które powinny zostać rozpatrzone przez polski parlament. Pomimo wielkich zmian czekających na polskich graczy, jest ich bardzo niewielu w dziedzinie hazardu online.

Postawy wobec hazardu w krajach sąsiednich

W krajach sąsiadujących z Polską stosunek do branży hazardowej jest zupełnie inny.

Hazard online został wreszcie zalegalizowany na Ukrainie

Przez długi czas przywódcy kraju byli negatywnie nastawieni do hazardu. Przez prawie 12 lat hazard na Ukrainie był całkowicie zakazany, ale w zeszłym roku przyjęto ustawę 2285-d, która zalegalizowała wszystkie rodzaje rozrywki hazardowej: kasyna online, bukmacherzy, pokoje pokerowe itp. Pierwsza oficjalna licencja na gry została wydana firmie Spaceiks i ich portalowi Kosmolot, a pierwszą licencję bukmacherską otrzymał Parimatch. Lokalna komisja ds. regulacji hazardu i loterii zapowiedziała, że ​​do budżetu będą musiały trafić znaczne wpływy z rynku gier hazardowych, który ma już kapitalizację 1,4 miliarda dolarów.

Hazard i kraje bałtyckie

W krajach bałtyckich decyzja o licencjonowaniu hazardu była jedną z pierwszych w całym regionie. Na przykład na Litwie od razu zalegalizowano całą sferę hazardu, w tym grę w kasynach online. Jednocześnie w kraju wprowadzono bardzo surowe zasady i ograniczenia. Tak więc kapitał zakładowy organizacji, która chce uprawiać hazard online, musi wynosić co najmniej 1,7 miliona euro. Warunkiem jest również obecność biura i partnerstwo z lokalnym operatorom. Estonia wydaje dwa rodzaje licencji na gry. Pierwsza to licencja na prowadzenie działalności, która potwierdza, że ​​firma spełnia wymagania przepisów dotyczących hazardu, a druga to licencja na hazard online. Kasyna online muszą mieć kapitał zakładowy w wysokości miliona euro i posiadać obie licencje. Główną zaletą estońskich licencji jest to, że mają praktycznie nieograniczony okres ważności. Przepisy dotyczące hazardu pojawiły się na Łotwie w 1998 r. wraz z pojawieniem się Inspekcji Kontroli Loterii i Hazardu, która do dziś pozostaje państwowym organem regulacyjnym. W 2005 roku uchwalono ustawę o grach hazardowych, która zalegalizowała działalność kasyn naziemnych. Według niego licencje są ważne przez jeden rok kalendarzowy. Ponadto co najmniej 50% udziałowców musi być obywatelami Łotwy.

Wnioski

Na terenie Europy Wschodniej uchwalenie pierwszych ustaw hazardowych nastąpiło pod koniec XX wieku. A w niektórych krajach zakaz hazardu został zniesiony dopiero niedawno. Wszystko to świadczy o tym, że we współczesnym społeczeństwie sfera hazardu rozwija się i przynosi stałe dochody do budżetu państwa.

 



Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)