Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 23.10.2021 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ocena:

Pierwszy polski autobus elektryczny trafi do Konina

Konin, Warszawa 13.10.2021 12:04 (10 dni temu)

Pierwszy polski autobus elektryczny trafi do Konina

W minionym tygodniu w siedzibie ARP S.A. w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy trójstronnej, na dostawę w formie leasingu autobusu PILEA, produkowanego przez ARP E-Vehicles Sp. z o.o., pierwszego całkowicie polskiego autobusu elektrycznego.


Podpisania umowy dokonali:

Pani Magdalena Przybyła – Prezes Zarządu, w imieniu MZK Konin Sp. z o.o.,
Pan Wojciech Miedziński  – Prezes Zarządu,  w imieniu ARP Leasing,
Pan Michał Maćkowiak – Wiceprezes Zarządu, w imieniu ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

PILEA to niewielki, zeroemisyjny pojazd z napędem elektrycznym, który dzięki nowoczesnej technologii i małym gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako miejski środek transportu, szczególnie na linii nocnej.  Został zaprojektowany przez polskich konstruktorów z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z troską o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.

Konstrukcja szkieletu pojazdu została wykonana w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych a użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych pozwoliło uzyskać niską masę pojazdu.

Baterie napędzające autobus zostały umieszczone pod podwoziem, co znacznie obniżyło środek ciężkości pojazdu i poprawiło jego parametry trakcyjne.

Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, a także lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu baterii.

Nasz nowy autobus, jeszcze pod nazwą ARP E-Vehicles, testowaliśmy w Koninie w październiku ubiegłego roku. Spotkał się on wtedy z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno pasażerów, jak i kierowców MZK. Rok później znajdzie się on w naszym taborze już na stałe, a Konin będzie pierwszym miastem w Polsce, po ulicach którego jeździć będzie PILEA – polski, innowacyjny, lekki, elektryczny autobus.

Źródło i grafika: mzk-konin.com.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)