Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 23.10.2021 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ocena:

Pierwsze wyrównania na kontach czerwcowych emerytów

Wielkopolska 07.10.2021 12:08 (16 dni temu)

Pierwsze wyrównania na kontach czerwcowych emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczył, na korzystniejszych zasadach, przyznane w tym roku, czerwcowe emerytury. Środki trafiły już na konta pierwszych emerytów.


Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca bieżącego roku w październikowych terminach, to jest: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25.

W połowie sierpnia prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tak zwanych emerytur czerwcowych. Zmiany oznaczają między innymi, że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak maju, o ile będzie korzystniejsza.

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu, będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy też z urzędu.

Zgodnie z ustawą, osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 roku.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

Arek Data: 07.10.2021 20:08 ID:12486
Kupon na zakup IQOS 2.4 Plus za 99zł lub IQOS 3 DUO za 250zł oraz NOWOŚĆ - lil SOLID 2.0 w cenie 69zł !! SUPER okazja!! Dodatkowo w gratisie kilka dodatkowych paczek Heets. Na stronie IQOS po wybraniu produktu w koszyku wpisujecie kod rabatowy : NQO9G2J Dostajecie dodatkowe DARMOWE Paczki !!!!!! Promocja działa tylko po wpisaniu kodu!

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)